СУТНІСТЬ БЮДЖЕТНО-ПОДАТКОВОЇ ПОЛІТИКИ В КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛІЗАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
06.02.2023 10:29
[2. Economic sciences]
Author: Дзекунов Сергій Михайлович, аспірант, ПВНЗ «Європейський університет», м. Київ
Прослідковуючи еволюцію бюджетно-податкової політики будь-яких країн, з давніх часів і до теперішніх, можна зробити беззаперечний висновок, що цей процес завжди є досить непростий, бо відповідає за створення механізмів регулювання розвитку суспільства і держави. Поряд з цим, стрімке розширення глобалізаційних процесів та міжнародної інтеграції виступає рушійною силою змін у політиці держав при формуванні, в першу чергу, економічних відносин між суб’єктами держави як у зовнішньому середовищі, так і у внутрішньому. Останнє, змушує вносити корективи у національну податкову та бюджетну політику.
Зважаючи на це, виникає потреба у розробці моделі бюджетно-податкового механізму, який би дав можливість приймати скоординовані і ефективні рішення при організації бюджетного і податкового процесу на тлі глобалізації світових економічних і фінансових систем. Слід зазначити, що наріжним каменем у цій моделі повинна виступати складова поєднання інтересів держави, підприємців, інвесторів у ракурсі досягнення рівня національного доходу і його перерозподілу для створення гідного життя українців, враховуючи потреби суспільства на рівні держави, а, також, на рівні територіальних громад і їх мешканців.
Загально відомо, що ефективна бюджетно-податкова політика створює умови до розширення виробничих процесів, формування інноваційного середовища тощо. Варто також вказати, що глобалізаційні процеси впливають на розширення взаємо зв’язків у всіх сферах діяльності, що сприяє розвитку світової цивілізації. Вони охоплюють політичну, економічну, соціальну, екологічну, науково-технічну й інші складові частини [1, c.21].
Виникає потреба у світового суспільства набуття модульної структури інтегральної парадигми наднаціонального бюджетно-податкового процесу. Модулями при цьому, вважаємо повинні виступати: парадигма соціологічна, що ґрунтується на наявній соціальній структурі і впровадженні заходів, які узгоджується, в певній мірі, з політичним і соціальним середовищем; парадигма економічна, яка спирається на такі постулати, як свобода вибору, раціональний розрахунок тощо; парадигма, як політичний інститут; парадигма, як дистриб’ютор; парадигма, як регулятор; парадигма єдиного фінансового простору; парадигма єдиного інформаційного простору;
Дуже слушні висновки вченого Д. Г. Лук’яненка, що «глобалізація сприяє підвищенню ефективності розвитку. … очевиднішою стає глобальна соціокультурна уніфікація як передумова менш конфліктного розвитку» [2, c. 76]. Звідси, бюджетно-податкова політика держави є основою ефективного економічного розвитку суспільства. Від поміркованих дій національного уряду у цій політичній площині залежить макро- і мікро економічна стабільність у повоєнний період. Якщо окремо розглядати податкову і бюджетну політику, то можна констатувати, що від податкової політика залежить наповнення казни держави, а від бюджетної політики залежить збалансування бюджетних надходжень і видатків з нього на вирішення потреб національної оборони країни та соціально-економічного розвитку суспільства.
Таким чином, формування та впровадження у практичне буття бюджетно-податкової політики у контексті глобалізаційних процесів повинно супроводжуватися опрацюванням безлічі субмодулів (необхідних потреб суспільства при застосуванні того чи іншого варіанту) і опрацювання прогнозу впливу кінцевого результату на вітчизняну економіку.
Література
1. Глобальна економіка ХХІ століття: людський вимір : монографія / Д. Г. Лук’яненко, А. П. Поручник, А. М. Колот та ін. ; за заг. ред. Д. Г. Лук’яненка та А. П. Поручника. – Київ. : КНЕУ, 2008. 420 с.
2. Лук’яненко Д. Г. Глобальна економічна інтеграція : монографія. Київ : ТОВ «Національний підручник», 2008. 220 с.
______________________
Науковий керівник: Прокопенко Наталія Семенівна, доктор економічних наук, професор, ПВНЗ «Європейський університет», м. Київ