Сучасний загальновійськовий бій є сукупністю попередньо організованих (за участі підрозділів бойового, технічного, логістичного, морально-психологічного і медичного забезпечення), узгоджених (за метою, завданнями, місцем і часом) та керованих бойових дій і маневру підрозділів сухопутних військ ЗСУ, що у комплексі призначені для досягнення оперативно-тактичних цілей, згідно з єдиним замислом і планом командира. За метою, завданнями, місцем і часом проведення кожен загальновійськовий бій є проєктом, тобто сукупністю унікальних процесів і процедур, що взаємопов’язані та керовані [1].
Важливу, якщо не вирішальну роль в забезпеченні успіху бою відіграє вогнева підтримка дій механізованих підрозділів наземною артилерією. Оскільки сучасний загальновійськовий бій за своєю суттю є проєктом, точніше – портфелем проєктів, то найвищої ефективності управління діями підрозділів наземної артилерії у бою можливо досягнути шляхом застосування методології проєктного менеджменту [2]. У своєму твердженні спираємось на висновок про те, що вогневе ураження противника, здійснене підрозділом наземної артилерії у сучасному загальновійськовому бою, також має всі ознаки проєкту за наявними процесами і процедурами [3].
Досвід бойових дій підрозділів наземної артилерії під час проведення антитерористичної операції (АТО), операції об’єднаних сил (ООС) в окупованих районах Донецької та Луганської областей протягом 2014-2021 років та у ході російсько-української війни 2022 року, крім усього іншого, свідчить про зростання ролі й важливості застосування безпілотних авіаційних комплексів (БпАК) для розвідки та обслуговування стрільби артилерії в ході вогневого ураження противника. Для вогневої підтримки загальновійськового бою кожна частина (бригада) ЗСУ має бригадну артилерійську групу (БрАГ) в складі декількох артилерійських дивізіонів та окремої батареї – управління і артилерійської розвідки (БУіАР).
Для виявлення цілей на полі бою та корегування артилерійського вогню БУіАР використовує технічні засоби розвідки: оптичної, радіолокаційної, звукометричної та повітряної. Для ведення повітряної розвідки і корегування артилерійського вогню кожна БУіАР має на озброєнні БпАК різних модифікацій як українського, так і закордонного виробництва.
В ході АТО (ООС) та з початком повномасштабного вторгнення російської армії командування артилерійських груп бригад ЗСУ інтенсивно застосовували і застосовують БпАК для артилерійської розвідки цілей, а також для корегування вогню наших артилерійських підрозділів, в основному, під час контрбатарейної боротьби з російською артилерією, а також для подавлення або знищення броньованої техніки, вогневих засобів і живої сили противника, руйнування інженерного обладнання його опорних пунктів.
В проєктах вогневого ураження артилерією не спостережних цілей противника для кожного бою командування БрАГ планує наступні процеси:
1) виявлення не спостережної цілі за допомогою БпАК, радіолокаційних або (і) звукометричного розвідувальних комплексів, що є на озброєнні БУіАР (часто цю роботу виконують підрозділи сил спеціальних операцій в тилу противника;
2) уточнення за допомогою БпАК координат і характеру виявленої цілі (інформацію від БпАК командир БУіАР опрацьовує в режимі on-line і оперативно передає старшому оперативному черговому штабу БрАГ за допомогою (один з варіантів): захищеного радіозв’язку зв’язку типу «MR.» або «H.»; програмного застосунку «К.» або «Uk.»; Інтернет системи «SL.»);
3) доведення оперативним черговим отриманої інформації про виявлену ціль начальнику штабу, а від нього – командиру БрАГ;
4) ухвалення командуванням БрАГ рішення про вогневе ураження не спостережної цілі, вибір артилерійського підрозділу (підрозділів) для стрільби по цілі, постановка задачі його командиру (командирам);
5) маневр і підготовка артилерійського підрозділу до стрільби по цілі за координатами, що отримані від БпАК, пристрілювання цілі та в його ході корегування вогню за допомогою БпАК (2-3 постріли основної гармати);
6) відкриття артилерійським підрозділом (підрозділами) вогню на ураження не спостережної цілі;
7) контроль за допомогою БпАК ефективності вогневого ураження цілі артилерійським підрозділом (рис. 1).
Рис. 2. Не спостережні цілі, що були виявлені БпАК в під час АТО в 2016 році.
Висновок.
Застосування БпАК у поєднанні з іншими технічними засобами артилерійської розвідки і корегування вогню забезпечує високу ефективність проєктів вогневого ураження не спостережних цілей артилерією.
Перспектива подальшого дослідження в цьому напрямі – це розробка імітаційної моделі застосування безпілотних авіаційних комплексів у проєктах вогневого ураження противника артилерійськими підрозділами ЗСУ.
Література
1. Flys I., Sviderok S. Project approach to activity management of the land artillery unit in a combined battle. – Open Access Peer-reviewed Journal. – Science Review. 6(13). July, 2018. Vol.3. – Р.10-14.
2. ISO 21500:2012. Guidance on project management. – ISO PC 236, № 113. – 51 p.
3. І.М. Флис. Особливості управління гіпердинамічними проєктами. Вісник Національного університету «ХПІ». Серія: Стратегічне управління, управління портфелями, програмами та проектами. 2020. № 2. – Харків: В-во НТУ «ХПІ», 2020. – С. 64-70. DOI: 10.20998/2413-3000.2020.2.9.