ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ РИНКУ FINTECH В УКРАЇНІ
02.12.2021 19:48
[2. Economic sciences]
Author: Кобзар К.В., студентка, ННІ фінансів, банківської справи, Державний податковий університет
Фінтех (фінансові технології) — це технології, що застосовуються в фінансових службах, або використовуються для того, щоб допомогти компаніям керувати фінансовими аспектами свого бізнесу, включаючи нові програми та додатки, процеси та бізнес-моделі [3].
До напрямів використання фінтех можна віднести:
- Особисті фінанси – мобільні програми, які допомагають користувачеві керувати своїми фінансами, аналізувати витрати, тощо.
- Грошові платежі та перекази – фінтех-інструменти, за допомогою яких можна виконувати грошові платежі та перекази без звернення до банківських установ.
- Кредитування – можливість кредитування без участі банків, за допомогою платформ, що працюють на базі розподілених реєстрів та допомагають вигідно співпрацювати кредиторам та позичальникам зі споживчої та бізнес-сфери.
- Інвестиційні платформи (Wealthtech) – роботизовані платформи, які включають в себе цифрових брокерів, роботів-радників, мікроінвестиційні платформи і програми управління особистими фінансами.
- B2B фінтех – напрямок, що допомагає вирішити проблеми обміну даними у бізнесі та взаєморозрахунків.
- РегТех – напрям, що дозволяє автоматично адаптувувати бізнес відповідно до змін законодавства та ринкових умов.
- InsureTech – страхування, що пропонує автоматизовані продукти: мобільні програми, автоматизацію виплат, використання телематики.
- Краудфандінг – платформи для колективного фінансування, які дозволяють зустрітися виробникам продуктів та інвесторам для подальшої співпраці.
- Необанки – онлайн банки, які у вигляді мобільних програм, що замінюють послуги класичних банків. (приклади: Monobank, Рокетбанк).
- Криптовалюта – вид цифрової валюти, що працює без центральної платіжної системи, повністю автоматично.
- Блокчейн - технологія розподілених реєстрів даних, яку застосовують для укладання розумних контрактів, доказу авторського права, біометричного захисту, торгівлі та укладання угод, розподілу енергії і навіть голосування [2].
Дослідження Deloitte «What makes a successful fintech hub in the global fintech race» [1], виділяє чотири основні складові, які варто розглядати під час побудови сталої фінтех-екосистеми:
- Регулювання та політика: створення нормативного поля, політики та процедур, які стимулювали б розвиток фінтех, за допомогою програм, міжнародних угод, «пісочниці» для тестування інновацій, експертно-консультаційних платформ.
- Попит: стимулювання попиту на фінтех-продукти з боку держави та публічних компаній. Чим більший попит на фінтех-продукти та сервіси, тим швидше буде розвиватися фінтех-екосистема.
- Таланти: розвиток фінтех-хабу, створення сприятливих умов для інноваторів, підготовка та розвиток талантів у технологічній сфері.
- Капітал: створення доступу до капіталу приватних інвесторів, урядів або корпорацій, збільшення кількості угод з венчурними інвесторами, фінансування ініціатив неприбуткових акселераторів, регуляторних “пісочниць” та інкубаційних програм для підсилення внутрішніх колаборацій у фінтех-екосистемі.
Законодавчі обмеження, слабка капіталізація та сконцентрованість на вузьких нішах – переважно платіжні сервіси та онлайн-кредитування сповільнюють розвиток фінтех-ринку України.
Ключовими завданнями України для побудови сталої фінтех-екосистеми повинні бути: повномасштабна діджиталізація, розуміння слабких сторін поточної діджитал-інфраструктури, збільшення кількості діджитал-спеціалістів фінансового ринку, створення умов для виходу глобальних фінтех-брендів на український ринок, збільшення відсотка фінансово-освіченого населення, зменшення відсотка тіньової економіки в секторі малого та середнього підприємництва.
Література:
1. Deloitte «What makes a successful fintech hub in the global fintech race» URL: https://www2.deloitte.com/uk/en/pages/financial-services/articles/what-makes-successful-fintech-hub-in-global-fintech-race.html
2. Что такое FinTech? URL: https://finacademy.net/materials/article/fintech
3. Що таке фінтех і як він впливає на ваше життя вже сьогодні? URL: https://www.epravda.com.ua/projects/fintech/2018/12/5/641431/
________________
Науковий керівник: Данькевич А.П., к.е.н., доцент, кафедра фінансових ринків та технологій, Державний податковий університет