ОСНОВНІ ПРОБЛЕМИ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
14.11.2022 21:21
[2. Economic sciences]
Author: Пізняк Тетяна Іванівна, кандидат економічних наук, доцент, Сумський національний аграрний університет, м. Суми, Україна; Чорноштан Оксана Миколаївна, магістр, Сумський національний аграрний університет, м. Суми, Україна
Широкомасштабна інноваційна діяльність у сучасних умовах є фундаментом стабільного й ефективного економічного зростання як окремо взятої галузі, так і країни загалом. Україна, здійснюючи глибокі ринкові трансформації, повинна цілеспрямовано забезпечувати перехід від екстенсивного до прогресивної інноваційно-інвестиційної моделі розвитку економіки.
Проте,специфічні умови, які стримують інноваційні процеси у сучасному аграрному виробництві призводять до слабкого технологічного та технічного його рівня; недостатнім інвестиційним можливостям та низької інноваційної активності аграрних товаровиробників; відсутності проведення ефективної інноваційної політики та єдиної системи освоєння інновацій.Системний аналіз виділяє основні фактори, що виникають під час ведення інноваційної діяльності та стримують успішне освоєння інновацій в аграрному виробництві (рис.1).Мають місце серйозні перешкоди, які виникають при досягненні поставленої мети і пояснюються:
• відсутністю механізмів стимулювання інноваційної діяльності аграрної сфери державою, яка пов'язана із присутністю реальних ризиків;
• відсутністю активної реклами інноваційної діяльності аграрної сфери;
• недопостачанням необхідної інноваційної інформації в аграрне виробництво [2].
Теоретична основа інноваційної діяльності – це сукупність нововведень, ідей та принципів організації науково-технічного забезпечення.Аналізуючи галузеві особливості інноваційного розвитку ми з'ясували, що рух інноваційних процесів за різними напрямками здійснюються комплексно, за допомогою чотирьох фаз (ідеї, втілення ідеї, розробки та випробування розробниками ідеї, передача у товарне виробництво).
Рисунок 1 - Фактори, що стримують та сприяють освоєнню інновацій у сільському господарстві
Основними бар'єрами у розвитку інноваційної діяльності виділяються: утрудненість фінансування, брак управлінських кадрів, які організовують інноваційну діяльність. Держава може сприяти інноваційній активності через: податкові стимули, захист ринку від наявних конкурентів, інвестиції в інноваційну інфраструктуру [1].
Література:
1. Глaдiй H. B. Oco6ливocтi пoглиблeння aгpoпpoмиcлoвoï iнтeгpaцiï Eкoнoмiкa AПK. 2015. № 5. C. 55–58.
2. Maзypeнкo O. B. Poзвитoк iнтeгpoвaниx фopмyвaнь в AПK .Eкoнoмiкa AПK. 2016. № 3. C. 89–93.