МЕТОДИКА АУДИТУ ЗАПАСІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ
19.09.2022 21:38
[2. Economic sciences]
Author: Чучкевич Дарина Юріївна, студентка, Київський національний університет технологій та дизайну, м. Київ
Запаси становлять значну частину активів підприємства. Від достовірної оцінки та відображення запасів в обліку залежать показники фінансового стану підприємства, на підставі яких приймаються управлінські рішення.
Аудит виробничих запасів - невід’ємна частина загального аудиту, оскільки вони складають домінуючу частину активів підприємства і тим самим відіграють вагому роль у формуванні структури витрат підприємства, а їх вартість суттєво впливає на рівень рентабельності виробництва. Метою аудиторської перевірки запасів є встановлення законності, достовірності та правильності їх відображення в обліку [1].
Основними завданнями аудиту запасів є
• перевірка фактичної наявності запасів;
• перевірка організації обліку заготівлі, придбання та витрачання запасів;
• перевірка правильності визначення первісної вартості запасів при їх надходженні на підприємство;
• перевірка правильності оформлення надходжень, відпуску та лімітів з відпуску запасів;
• перевірка незавершеного виробництва, правильності формування собівартості продукції;
• визначення правильності ведення синтетичного і аналітичного обліку запасів та відображення операцій із запасами в обліку та звітності [2].
Аудит наявності та руху запасів відбувається в такій послідовності:
1) перевірка положень облікової політики в частині виробничих запасів;
2) перевірка наявності виробничих запасів, їх класифікації;
3) перевірка складського господарства;
4) перевірка правильності оцінки виробничих запасів;
5) аудит операцій з надходження виробничих запасів;
6) аудит операцій з вибуття виробничих запасів;
7) перевірка відповідності даних обліку і звітності виробничих запасів.
Аудиторський процес перевірки запасів складається з планування роботи, збору та аналізу інформації, що є необхідною для оцінки достовірності даних з обліку запасів і відображення їх у фінансовій звітності, узагальнення даних аудиту. Для проведення аудиту складається загальний план та програми аудиту.
Аудит виробничих запасів доцільно здійснювати за двома напрямами, зокрема, перевірки їх фактичної наявності та документального контролю. Фактичний контроль аудиту запасів слід розпочати з інвентаризації. Вона дає можливість виявити недостачі або лишки запасів та інші відхилення в обліку, якщо такі мають місце на підприємстві [3].
Аудит запасів має важливе значення для суб’єктів господарювання і йому необхідно приділяти особливу увагу. Аудиторська перевірка забезпечить управлінський процес достовірним, незалежно оціненим інформаційним ресурсом, використання якого дасть змогу здійснити ефективне управління бізнес-процесами, розробити та імплементувати дієві заходи превентивного контролю, що в загальній сукупності сприятиме посиленню можливостей економічного розвитку підприємства
Література
1. Аудит: підручник / Г. М. Давидов [та ін.] ; за ред.: Г. М. Давидова, М. В. Кужельного. - 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2009. – 495 с
2. Адамс Р. Основи аудиту. Аудит: ЮНІТІ, 2013. 398 с.
3. Гордієнко Н.І., Харламова О.В., Мізік Ю.І., Конопліна О.О. Аудит: методика і організація : навч. посіб. 2-ге вид., перероб. і доп. Xарків : ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, 2017. 319 с.
_______________________
Науковий керівник: Бунда О.М., кандидат економічних наук, доцент, Київський національний університет технологій та дизайну, м.Київ