ОПТИМІЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПАРАМЕТРІВ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА ПРОДУКТИВНІСТЬ ПРЕСФОРМИ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2011

ОПТИМІЗАЦІЯ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПАРАМЕТРІВ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА ПРОДУКТИВНІСТЬ ПРЕСФОРМИ

16.01.2025 15:27

[3. Technical sciences]

Author: Великий Нестор-Тарас Ігорович, аспірант кафедри проектування машин та автомобільного інжинірингу, Національний університет «Львівська політехніка


Лиття під тиском є одним p найбільш прогресивних та поширених методів виробництва пластмасових виробів, оскільки дає змогу отримати деталі різних за складністю конфігурацій при невеликих затратах на енергію [1, с.25]. Цей метод забезпечує виготовлення якісних і високоточних виробів складної конфігурації без додаткового механічного оброблення, що забезпечує невеликі затрати енергетичних і трудових ресурсів, а також дає змогу скоротити тривалість виробничого процесу. Як правило, лиття під тиском використовують для се рійного або масового виробництва. Головним технологічним оснащенням при цьому є прес-форма. Найвагомішим етапом виготовлення прес-форм є її проектування [2,3]. Проектування прес-форм – це складний процес.  Вирішальний вплив на економічні затрати процесу виробництва деталей з пластмас та збільшення продуктивності має питання вибору оптимальної конструкції прес-форми. Важливим чинником при цьому є правильний підхід у виборі кількості гнізд прес-форми.

Проектування ливарної форми варто починати з визначення числа гнізд ливарної форми. Гніздо – це деталь формотворної порожнини, завдяки якій здійснюється відлив однієї деталі.. Кількість гнізд у формі визначають залежно від складності виробу, його габаритів. За кількістю гнізд усі прес-форми можна поділити на одногніздові та багатогніздові. У прес-формах для невеликих виробів кількість гнізд досягає 50 і більше. Такі прес-форми хоча складні й дорогі, але дуже продуктивні.

Для багатосерійного, а особливо для масового виробництва малогабаритних елементів, такі багатогніздові прес-форми є економічно вигіднішими щодо собівартості, ніж декілька дешевших одногніздових прес- форм, оскільки при цьому в кілька разів підвищується продуктивність прес-форми за її невеликого збільшення в ціні

Число гнізд у формі розраховують з урахуванням об’єму впорскування, щільності матеріалу, зусилля змикання форми і пластикаційної продуктивності вибраної ливарної машини. При розрахунку по об’єму впорскування ливарної машини число гнізд у формі:




де ρ - щільність пластикаційного матеріалу; V - максимальний об'єм набраної дози для впорскування; m - маса виробу; К1 - коефіцієнт, що враховує масу ливникової системи (зазвичай К1  = 1,05...1,15);  К2 - коефіцієнт, що враховує зворотні витоки матеріалу в інжекційному циліндрі при впорскуванні (практично можна прийняти К2 = 1,15 ... 1,25 для ливарних машин без зворотного клапана на шнеку).

Число гнізд у формі по зусиллю змикання машини:




де F - зусилля змикання форми (по технічній характеристиці обладнання); s - площа проекції одного виробу в плані; pф - тиск у формі (для ливарних марок реактопластів приймають pф = 10...30 МПа); K3 - коефіцієнт, що враховує площу ливникової системи ( в плані); K4 - коефіцієнт, що враховує втрати тиску пресової частини ливарної машини і похибки виготовлення площин змикання півформ (приймають K4 = 1,2).

Число гнізд N3 в формі при розрахунку по пластикаційній продуктивності матеріального циліндра вибраної моделі ливарної машини:




де qпл - пластикаційна продуктивність машини; τвит - час витримки виробу у формі; τм - машинний (той, що не перекривається) час.

Остаточно число гнізд визначають рівним найменшому з трьох отриманих значень N.

На основі проведених досліджень зроблено аналіз зміни потрібної кількості гнізд у формі для лиття пластмасових деталей під тиском від максимального об'єму набраної дози для впорскування (рис.1), від зусилля змикання форми (рис.2) та від пластикаційної продуктивності машини/




Під час конструювання прес-форм важливе значення має комплексне дослідження всіх параметрів, які впливають на кількість гнізд, оскільки дослідження кожного чинника окремо не дасть змогу отримати оптимальну конструкцію прес-форми

Література

1. П. І Літовченко, Л. П. Іванова. Технологія конструкційних матеріалів: навч. посіб. /. – Х. : НА НГУ, 2016. – 306 с

2. О. Т. Велика, В. Г. Топільницький, М. В. Бойко, Р.В. Лампіка Розрахунок прямокутної матриці прес-форми на міцність і жорсткість // Автоматизація виробничих процесів в  машинобудуванні та приладобудуванні. – Л.: Видавництво Львівської політехніки, 2010,  вип. 44. - С.74-79.

3. Лясковська С. Є., Велика О. Т., Бойко М. В., Великий Н. І. Дослідження та аналіз параметрів продуктивності прес-форми // Науковий вісник НЛТУ України : збірник науково-технічних праць. – 2019. – Т. 29, № 7. – С. 129–133.

__________________________________________________

Науковий керівник: Дмитрів Василь Тарасович, доктор технічних наук, професор кафедри проектування машин та автомобільного інжинірингу, Національний університет «Львівська політехніка



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення