РЕГІОНАЛЬНІ АСПЕКТИ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2011

РЕГІОНАЛЬНІ АСПЕКТИ ФІНАНСОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ В УКРАЇНІ

15.11.2024 17:44

[2. Economic sciences]

Author: Геєнко Михайло Миколайович, кандидат економічних наук, професор, Сумський національний агарний університет, м. Суми; Дериземля Ольга Миколаївна, магістрант, Сумський національний агарний університет, м. Суми


ORCID 0000-0002-3249-1030 Геєнко М.М.

Соціальний захист населення є важливою складовою системи державного управління, яка безпосередньо впливає на якість життя громадян. В Україні фінансове забезпечення соціального захисту реалізується через бюджетні рішення на центральному і регіональному рівнях. Однак специфіка соціально-економічного розвитку різних регіонів потребує адаптації підходів до фінансового забезпечення соціального захисту.

Чому ми акцентуємо увагу на регіональній складовій цього процесу? По-перше це гетерогенність соціально-економічного розвитку регіонів, оскільки різні регіони України мають свої унікальні соціально-економічні умови, що обумовлює неоднакові потреби в соціальному захисті. По-друге, регіональні органи влади відповідають за реалізацію соціальних програм, тому їх ефективність часто залежить від наповнення місцевих бюджетів, що серйозно варіюється залежно від економічної ситуації в регіонах. І по-третє, різні регіони по різному постраждали від озброєної агресії росії. Особливо це стосується прикордонних регіонів України, таких як Сумська, Чернігівська, Харківська, Дніпровська, Херсонська області.

У свою чергу, соціальний захист населення включає в себе комплекс економічних, соціальних та правових заходів, які покликані забезпечити рівні можливості громадянам країни для підтримання певного рівня життя, а також підтримку окремих соціальних груп населення. Соціальний захист слід розглядати з кількох позицій: як матеріальне забезпечення громадян похилого віку; у разі втрати працездатності (тимчасової, часткової, повної); у разі втрати годувальника; при народженні й похованні осіб, по догляду за дітьми та хворими людьми; як перерозподільні відносини, у процесі яких відбувається формування й використання суспільних фондів споживання; як нормативно-правове регулювання норм, прав та обов’язків громадян України на їх матеріальне забезпечення [2].

У таблиці 1 представлено показники соціального захисту населення станом на кінець 2021 року.

Таблиця 1 – Основні показники соціального захисту населення станом на 01.01.2022 року




Джерело: за матеріалами [3]

Аналізуючи наведені дані відмічаємо суттєві диспропорції у соціальному забезпеченні населення з урахуванням регіональної специфіки. Крім того, у 202202024 роках ці диспропорції суттєво зросли, особливо якщо звернути увагу на прикордонні регіони. 

Проте реформи, що проводяться в Україні, дозволяють говорити про розвиток моделі децентралізованого надання соціальних послуг. Основою цієї моделі є принцип безпосереднього спілкування між постачальниками соціальних послуг і їх споживачами. На загальнонаціональному рівні існує достатня нормативно-правова база для регулювання системи соціального захисту населення. Таким чином, сучасна політика соціального захисту на регіональному рівні потребує уніфікації підходів до її реалізації [1]. На нашу думку, її слід реалізовувати в рамках перспективної моделі організації надання соціальних послуг. Виконання цієї політики покладається на виконавчі органи влади, які мають певні функції, серед яких є організаційна, моніторингова, координаційна, аналітична, інформаційна, контролююча та фінансова. Також важливо впровадити принцип надання соціальних послуг на основі конкуренції і переглянути структуру та функціональні обов’язки бюджетних установ у цій сфері для спрощення їх ієрархії.

Література

1. Бліщук К.М. Реалізація політики соціального захисту на регіональному рівні. Економічний простір. №186, 2023. С.119-123.

2. Волошина О.О., Ковальова М.Ю., Боженко В.Є. Стан і тенденції забезпечення соціального захисту населення. Економічний вісник Донбасу. № 3(61), 2020. С. 190-197.

3. Соціальний захист населення України у 2021 році. Статистичний збірник. Київ, 2022. 129 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення