МЕТОД РЕАЛІЗАЦІЇ СИСТЕМИ МОНІТОРИНГУ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ В ПРИМІЩЕННІ
06.12.2023 13:07
[1. Information systems and technologies]
Author: Сидоров Дмитро Вікторович, бакалавр, студент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м.Київ
Сьогодні електрична енергія є необхідною умовою для різних видів діяль-ності. Майже всі використовувані електронні пристрої потребують електричної енергії для роботи. Електрична мережа є одним з найважливіших елементів будь-якого приміщення. Вона забезпечує живлення електроприладів та облад-нання, які необхідні для комфортного проживання та роботи [1]. Internet of Things (IoT) представляє собою концепцію, в якій об'єкти навколишнього сере-довища, включаючи електроніку, прилади, датчики та інші речі, здатні спілкува-тися між собою через мережу Інтернет, яку можна використовувати для автома-тизації будинків, управління енергоспоживанням. Одним із важливих аспектів IoT у житловому секторі є моніторинг електричної мережі [2].
Моніторинг електричної енергії - це рутинний процес збору або вимірю-вання вихідних даних, що визначає рівень споживання електричної енергії в ре-жимі реального часу. Для адекватного моніторингу електричної мережі необ-хідне розуміння основних параметрів, які характеризують її роботу. Напруга: можна інтерпретувати, як різниця потенційної енергії між двома точками, що вимірюється у вольтах. Струм: являє собою потік зарядів (електронів) у провід-нику. Потужність: це кількість енергії, що передається мережею за одиницю ча-су. Енергія: вимірює загальну кількість переданої електроенергії і залежить від потужності та часу. Частота: вказує на кількість циклів змінного струму за секу-нду. Коефіцієнт потужності: відображає співвідношення між активною потужні-стю (реальною потужністю, що використовується для виконання роботи) і пов-ною потужністю. Важливо враховувати, що саме система моніторингу електро-енергії це більш складне поняття, ніж пристрій для моніторингу електроенергії. Вона охоплює різноманітні апаратні та програмні складові, що спільно забезпе-чують збір, аналіз та відображення даних про енергоспоживання.
Система моніторингу складається з декількох компонентів, включаючи:
Пристрій для вимірювання електроенергії: цей компонент відповідає за збір да-них про споживання електроенергії. Система зберігання даних: цей компонент відповідає за зберігання даних, зібраних пристроєм для вимірювання електрое-нергії. Система візуалізації: цей компонент відповідає за відображення даних, зібраних системою моніторингу. Система управління: цей компонент відповідає за управління споживанням електроенергії.
Апаратна частина складається з модуля вимірювання PZEM004T з мікро-контролером NodeMCU.
Датчик PZEM-004T - це апаратне забезпечення, яке функціонує для вимі-рювання напруги, струму, активної потужності, частоти, коефіцієнта потужнос-ті. Модуль без функції відображення, дані зчитуються через інтерфейс TTL. Плата PZEM-004T має розміри 3,1 × 7,4 см. Модуль PZEM-004T намотується на котушку CT діаметром 3 мм, яка використовується для вимірювання струму з максимальним значенням 100A [3].
Модуль NodeMCU ESP8266 є відгалуженням для розробки на основі мо-дуля IoT-платформи ESP8266 ESP-12. Функціонально цей модуль схожий на платформу Arduino, але має вбудований Wi-Fi модуль для з'єднання з Інтерне-том. Він обладнаний кількома виводами введення/виведення, що дозволяє вико-ристовувати його як інструмент IoT-проектів [4].
Програмна частина складається з Home Assistant та ESPHome – це два ін-струменти для створення та налаштування системи розумного будинку.
Home Assistant – це платформа управління розумним будинком з відкри-тим вихідним кодом. Він інтегрує різні пристрої та послуги в єдину централізо-вану систему. Home Assistant надає великі можливості налаштування та дозво-ляє створювати складні автоматизовані правила. ESPHome — це інструмент для створення практично будь-яких пристроїв або датчиків на основі недорогих Wi-Fi плат ESP8266/ESP32 без знань програмування. Він зчитує файл конфігурації YAML і створює спеціальне мікропрограмне забезпечення, яке встановлює на ESP. Пристрої або датчики, додані в конфігурації ESPHome, автоматично ві-дображаються в інтерфейсі Home Assistant [5].
У ході дослідження було розроблено систему моніторингу електричної мережі в приміщенні, яка відповідає актуальним потребам і вимогам. Мета ро-боти полягала не лише в розробці ефективної системи моніторингу, але й у створенні гнучкої та інтегрованої платформи. Застосування концепції Internet of Things надає системі можливість взаємодії з іншими "розумними" пристроями у приміщенні. Це розширює горизонти використання, дозволяючи впроваджувати розроблену систему моніторингу електричної мережі в умови сучасних концеп-ціях "Smart Home".
Література
1.Stuart Borlase. Smart Grids Infrastructure, Technology, and Solutions [Електронний ресурс] / Stuart Borlase // 31 January 2017. – Режим доступу до ресурсу: https://www.taylorfrancis.com/books/edit/10.1201/b13003/smart-grids-stuart-borlase.
2.Koteswara Rao Ponnuru. Design and Implementation of Indoor Environment Monitoring and Control System [Електронний ресурс] / Koteswara Rao Ponnuru // International Journal of Engineering Research & Technology (IJERT). – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://www.ijert.org/research/design-and-implementation-of-indoor-environment-monitoring-and-control-system-IJERTV8IS030108.pdf.
3.Electrical Energy Monitoring and Control System In Boarding Rooms Based On The Internet of Things [Електронний ресурс] // International Journal of Engineering Science and Information Technology. – 2022. – Режим доступу до ресурсу: https://www.researchgate.net/publication/366388832_Electrical_Energy_Monitoring_and_Control_System_In_Boarding_Rooms_Based_On_The_Internet_of_Things.
4.Neil Cameron. Electronics Projects with the ESP8266 and ESP32: Building Web Pages, Applications, and WiFi Enabled Devices / Neil Cameron., 2020.
5.Marco Carvalho. Building Smart Home Automation Solutions with Home Assistant / Marco Carvalho., 2023.
_____________________________________________________________________________
Науковий керівник: Навроцький Денис Олександрович, кандидат технічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м.Київ