НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ АНАЛІЗУ ВИКОНАННЯ КОШТОРИСІВ
05.07.2023 23:22
[2. Economic sciences]
Author: Іванюк Ольга Миколаївна, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, м. Київ
Розвиток економіки України в умовах сучасного середовища передбачає підвищення ефективності фінансового моніторингу розподілу та використання державних ресурсів, та відіграє першочергову роль у процесі зменшення витрат в державному секторі та зменшення нецільового використання наявних коштів бюджетними установами. Саме тому контроль і аналіз виконання кошторису наразі є важливими засобами вирішення проблем, які виникають у даній сфері.[1].
Також, аналіз виконання кошторису є складовою частиною комплексного економічного аналізу фінансової та господарської діяльності бюджетної установи. У вивчених мною наукових публікаціях немає єдиного підходу щодо методики аналізу виконання кошторису. Підсумовуючи матеріали наукових публікацій вчених, можна виділити такі напрями аналізу виконання кошторису:
1.Аналіз динаміки та структури доходів і видатків бюджетних коштів;
2.Аналіз виконання плану асигнувань по загальному фонду;
3.Аналіз виконання плану надходжень і видатків по спеціальному фонду;
4.Аналіз руху коштів загального та спеціального фонду бюджету;
5.Факторний аналіз доходів і видатків як по загальному, так і по спеціальному фонду.
Практичне значення аналізу надходжень та витрачання коштів по загальному і спеціальному фондах зумовлюється тим, що з його застосуванням здійснюється моніторинг за правильністю їх утворення, а також можна визначити резерви щодо зміцнення матеріально-технічної бази бюджетної установи та додаткових джерел фінансових ресурсів. Аналіз виконання кошторису по загальному фонду передбачає наступні етапи: аналіз касових та фактичних видатків по загальному фонду за функціональною, а також економічною класифікацією видатків, проведення параметричного аналізу виконання кошторису бюджетної установи та здійснення прогнозного аналізу виконання кошторису [2].
Для виконання різних видів аналізу використовуються наступні методичні прийоми економічного аналізу, а саме: горизонтальний та вертикальний аналіз, трендовий аналіз, аналіз за коефіцієнтами, детермінований фактичний аналіз із використанням методів абсолютних і відносних різниць, а також ланцюгових підстановок, порівняльний аналіз, маржинальний аналіз, балансовий метод. Важливим є формування уніфікованої моделі щодо аналізу виконання кошторису із врахуванням наявних наукових розробок, а також передового міжнародного досвіду. [2].
Оцінка ефективності програм при виконанні державного бюджету передбачає проведення моніторингу та контролю за їх виконанням. Моніторинг виконання бюджетної програми включає відстеження на систематичній основі результатів виконання заходів бюджетної програми, а також досягнення результативних показників кожної х бюджетних програм [3].
Список використаних джерел
1.Бюджетний кодекс України : Кодекс України від 08.07.2010 року № 2456-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2456-17 (дата звернення 25.06.2023).
2.Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ від 28.02.2002 № 228-2002-п (Редакція станом на 09.11.2019) // База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/228-2002-п (дата звернення 25.06.2019).
3.Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : Закон України від 16.07.1999 p., № 996-XIV. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/996-14 (дата звернення 25.06.2023).
______________________________________________________________________
Науковий керівник: Цятковська Олена Віталіївна, доцент, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, м. Київ