НАПРЯМКИ АКТИВІЗАЦІЇ ІНВЕСТУВАННЯ В ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ
13.05.2022 12:31
[2. Економічні науки]
Автор: Мацелюх Христина Богданівна, студентка, Львівський національний університет імені Івана Франка, м. Львів
Для визначення низки заходів для покращення інвестиційного процесу в Україні, спершу доцільно розглянути ще один стримуючий фактор, а саме – високий рівень корупції у державі. Розглянемо на основі показника рівня корупції, що щорічно визначається організацією Transparency International. Країни у рейтингу впорядковані за показником рівня корупції, який базується на оцінках підприємців та аналітиків. Індекс сприйняття корупції оцінюється від 0 (найвищий рівень корупції) до 100 (відсутність корупції).
Таким чином, за даними рейтингу Transparency International [1], у 2021 році за рівнем корумпованості, Україна займає 122 місце зі 180 країн з 32 балами зі 100 можливих, що є дуже низьким показником. Такий високий рівень корупції чинить перешкоди для ефективного введення бізнесу на території держави та руйнує перспективи розвитку інвестиційного процесу.
З 2012 року (з моменту, коли Transparency International почала застосовувати сучасну методику розрахунку) найнижчі показники України були в 2013 році – 25 балів. Починаючи з 2014 року позиції України повільно Індекс сприйняття корупції Індекс сприйняття корупції покращуються. Будь-який результат, менший за 30 балів, з точки зору Transparency International вважається «ганьбою для нації». Останні декілька років наша країна не опускається нижче 30 балів, але вона все ще залишається у групі «підвищеного ризику».
Таким чином, подолання корупції та детінізація економіки нашої країни є першочерговими завданнями для активізації інвестування в Україні.
Отже, основними заходами для покращення інвестиційної процесу можна визначити наступні:
• усунути негативні чинники правового характеру на законодавчому та виконавчому рівнях влади, які унеможливлюють ефективне регламентування підприємницької діяльності у залучені та освоєнні інвестицій;
• забезпечити гнучку податкову політику з метою підвищення зацікавленості інвесторів; доцільним буде звільнити від оподаткування інвестиції впродовж першого року;
• удосконалити порядок сплати мита і зборів при надходженні іноземних інвестицій в Україну;
• впровадити судову реформу, щоб усі були рівні перед законом, а не вибірково;
• створити систему правового захисту іноземних інвесторів від боржників та недобросовісних партнерів, гарантувати захист інвестицій згідно Всесвітнього економічного форуму;
• спростити процедури оформлення документів, що необхідні для реалізації інвестиційних проектів;
• алучити професійних менеджерів задля підвищення інвестиційного рівня підприємств, фірм, організацій;
• створити сприятливе середовище для розвитку науковців, щоб припинити їх відтік закордон та реалізовувати інтелектуальний потенціал у середині країни. [2]
Література
1. ІНДЕКС СПРИЙНЯТТЯ КОРУПЦІЇ-2021. Режим доступу: https://ti-ukraine.org/research/indeks-spryjnyattya-koruptsiyi-2021/ (дата звернення: 10.05.2022)
2. ЧЕРЕП О. Г., ЧЕХОВСЬКА В. С. СТИМУЛЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ ЗАДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЇЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ.