ВИКОРИСТАННЯ КОМПЕНСАЦІЙНИХ МУФТ ПРИ РЕМОНТІ ТРУБОПРОВОДУ
30.04.2022 23:03
[3. Технічні науки]
Автор: Стасюк Роман Богданович, кандидат технічних наук, доцент, кафедра газонафтопроводів та газонафтосховищ, Івано-Франківський національний технічний університет нафти в газу, м. Івано-Франківськ; Белей Оксана Ігорівна, кандидат технічних наук, доцент, кафедра інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем, Івано-Франківський національний технічний університет нафти в газу, м. Івано-Франківськ; Мірзоєва Олександра Юріївна, асистент, кафедра інформаційно-телекомунікаційних технологій та систем, Івано-Франківський національний технічний університет нафти в газу, м. Івано-Франківськ; Зібаров Кирило Павлович, студент IV курсу, кафедра газонафтопроводів та газонафтосховищ, Івано-Франківський національний технічний університет нафти в газу, м. Івано-Франківськ
Для підсилення і дефектних ділянок і трубопроводу упроваджений та активно застосовується метод встановлення стальних і підсилюючих муфт із і застосуванням дугового зварювання з і наступною герметизацією і підмуфтового простору поліуретановою сумішшю.
Метод застосовується за і рекомендаціями ІЕЗ ім. Є.О. Патона та і згідно вимог ГБН В.3.1-00013741-12:2011 «Магістральні газопроводи. Ремонт і дуговим зварюванням в умовах і експлуатації». [1].
Відновлюються дефектні і ділянки як і з локальними, так і зі значними протяжними і пошкодженнями. Муфтовий метод ремонту, це і один із шляхів зменшення кільцевих і напружень [2].
Зварні муфти і для ремонту дефектних і ділянок МГ поділяють:
група 1 – муфти, які і після встановлення на і трубопровід приварюють до нього кільцевими і швами;
- група 2 – муфти, і які встановлюють з технологічним і зазором і не приварюють і до трубопроводу з обов‘язковим і заповненням міжтрубної порожнини (технологічного зазору) клейовою і сумішшю.
Для і виготовлення конструктивних і підсилюючих елементів використовують і листовий прокат із низьколегованих і сталей 17ГСУ, 13Г1С, 13Г1СУ, 17ГС. Допустимі і відхилення розмірів і підсилюючих конструктивних і елементів не повинні і перевищувати параметри, які регламентуються ТУ на і їх виготовлення.
Товщину і стінки конструктивних і підсилюючих елементів вибирають за умовами і зниження рівня кільцевих напружень у і стінці трубопроводу і згідно з рисунком 1, із урахуванням і внутрішнього тиску і в трубопроводі під і час ремонту.
tЕ – товщина конструктивного підсилюючого елементу; t – номінальна товщина стінки трубопроводу; Ррем – тиск в трубопроводі під час ремонту; Рроб – робочий тиск в трубопроводі; σр – кільцеві напруження в стінці трубопроводу при робочому тиску
Рисунок 1 - Залежність зниження і напружень σ в стінці трубопроводу від рівня тиску під час і встановлення конструктивних підсилюючих елементів
Література:
1. Бут В.С. Магістральні газопроводи. Ремонт дуговим зварюванням в умовах експлуатації / В.С. Бут, О.И. Олейник, С.В. Максимов (ІЕЗ ім. Є.О. Патона)// ГБН В.3.1-00013741-12:2011 – С. 29-35.
2. Грудз В.Я. Технічна діагностика трубопровідних систем / В.Я. Грудз, В.В. Костів, В.Б. Михалків та ін. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2012. – 511 с.