АНАЛІЗ МОДЕЛЕЙ ДЛЯ КОРОТКОСТРОКОВОГО ПРОГНОЗУВАННЯ ПОГОДНИХ ДАНИХ
20.09.2022 17:33
[1. Інформаційні системи і технології]
Автор: Ярошенко Олександр Сергійович, аспірант, Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, м. Київ
Оптимізація ресурсів під час виконання технічних операцій у полях є важливою для ефективної діяльності аграрних підприємств. У вирішенні цього питання допомагають засоби контролю та короткострокового прогнозування опадів, температури і вологості грунту - показників, що впливають на ефективність внесення добрив[1]. Для більш точного планування поливу доцільно використовувати метеостанції, встановлені безпосередньо біля місця проведення технолонічних операцій, оскільки вони надають більш точні дані, ніж супутниковий прогноз погоди[2]. В даній роботі проводиться аналіз моделей нейронних мереж на прикладі даних з датчику температури грунту метеостанції Meteotrek.
Для прогнозування часових даних широко використовуються моделі сімейства ARIMA та LSTM моделі[3]. Ці моделі й були обрані для проектування рішення.
Риc. 1. Результати прогнозування моделей
ARIMA модель поєднує в собі авторегресію (задається парметром p), ковзне середнє (параметр q) та часове зміщення(m). Для моделей ARIMA, SARIMA та SARIMAX в цьому дослідженні було використано бібліотеку pmdarima, яка має функцію для визначення оптимальних параметрів (p, q, m), що відповідають заданому ряду даних[4]. В результаті були отримані моделі та згенеровані короткострокові прогнози, які представлені на Рис 1.
Для порівняння, був створений прогноз за допомогою LSTM-моделі (рис 2). Це архітектура рекурентних нейронних мереж, яка здатна вивчати довгострокові залежності в даних. Незважаючи на те, що модель, використана в експерименті, складається з малої кількості шарів, вона показала кращий результат на прикладі прогнозування даних на 3-денний термін (Таблиця 1).
Рис. 2. Архітектура моделі LSTM
Встановлено, що розбіжність температури в 4-7°С має значний влив на споживання рослинами добрив. При досягненні низьких температур ефективність внесення добрив істотно знижується[5]. Оскільки помилка LSTM-моделі менша за критичний інтервал, то її прогнози можна вважати відносно точними для трактування результату і брати за додаткове джерело даних для прийняття рішення про внесення добрив.
Табл. 1
Оцінка помилки прогнозування
Відповідно до результатів дослідження було встановлено, що LSTM-моделі краще підходять для короткострокового прогнозування даних по температурі грунту і прийняття рішень про проведення технічних операцій на полях. Проте, для впровадження рішення на підприємствах доцільно провести подальше дослідження з використанням моделей, які враховують показники з декількох наборів даних, оскільки метеостанції, що були використані для експерименту, надають таку можливість.
Література
1. Що впливає на ефективність добрив. Частина 1. Ґрунти і клімат. Superagronom.com. URL: https://superagronom.com/blog/63-scho-vplivaye-na-efektivnist-dobriv-chastina-1-grunti-i-klimat (дата звернення: 17.09.2022).
2. Ярошенко, О. С. Спосіб збору та обробки метеорологічних даних : магістерська дис. : 123 Комп’ютерна інженерія / Ярошенко Олександр Сергійович. – Київ, 2020. – 14 с.
3. Tang, R., Zeng, F., Chen, Z., Wang, J. S., Huang, C. M., & Wu, Z. (2020). The comparison of predicting storm-time ionospheric TEC by three methods: ARIMA, LSTM, and Seq2Seq. Atmosphere, 11(4), 316.
4. Maslim, M., & Arinanda, K. (2020). Motorcycle parts sales forecasting using auto-Regressive Integrated moving average model. International Journal of Computer Theory and Engineering,, 12(1), 28-31.
5. defosk. ЩО ВПЛИВАЄ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ДОБРИВ?. Medium. URL: https://medium.com/horos-tech/що-впливає-на-ефективність-добрив-eeedda9d383a (дата звернення: 17.09.2022).
_____________________
Науковий керівник: Cтіренко Сергій Григорович, доктор технічних наук, професор, Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, м. Київ