ТЕХНОЛОГІЇ INDUSTRY 4.0
06.09.2021 20:13
[1. Інформаційні системи і технології]
Автор: Братищенко М.Р., студент, «Комп’ютерна інженерія та управління», Харківський національний університет радіоелектроніки, м. Харків;
Скрипка Я.В., студент, «Комп’ютерна інженерія та управління», Харківський національний університет радіоелектроніки, м. Харків;
Міщенко В.О., студент, «Комп’ютерна інженерія та управління», Харківський національний університет радіоелектроніки, м. Харків
Індустрія 4.0 (Industry 4.0) – провідний тренд відбувається на наших очах «Четвертої промислової революції».
Зараз ми живемо в епоху завершення третьої, цифрової революції, що почалася в другій половині минулого століття. Її характерні риси – розвиток інформаційно-комунікаційних технологій, автоматизація та роботизація виробничих процесів.
Характерні риси Індустрії 4.0 – це повністю автоматизовані виробництва, на яких керівництво всіма процесами здійснюється в режимі реального часу і з урахуванням мінливих зовнішніх умов. Кіберфізичны системи створюють віртуальні копії об'єктів фізичного світу, контролюють фізичні процеси і приймають децентралізовані рішення. Вони здатні об'єднуватися в одну мережу, взаємодіяти в режимі реального часу, самонастроюватися і самонавчатися. Важливу роль відіграють інтернет-технології, що забезпечують комунікації між персоналом і машинами. Підприємства виробляють продукцію відповідно до вимог індивідуального замовника, оптимізуючи собівартість виробництва.
Експерти виділяють чотири базових технології, в результаті впровадження яких очікуються революційні зміни.
Інтернет речей (Internet of Things, IoT). У цій технології Інтернет використовується для обміну інформацією не тільки між людьми, але і між різними «речами», тобто машинами, пристроями, датчиками і т.п. З одного боку, речі, забезпечені датчиками, можуть, обмінюватися даними і обробляти їх без участі людини. З іншого боку, людина може активно брати участь в цьому процесі, наприклад, коли мова йде про «розумний будинок». Різновидом IoT є промисловий (індустріальний) інтернет речей (Industrial Internet of Things, IIoT). Саме він відкриває пряму дорогу до створення повністю автоматизованих виробництв.
Цифрові екосистеми. Це системи, що складаються з різних фізичних об'єктів, програмних систем і керуючих контролерів, що дозволяють уявити таку освіту як єдине ціле. Фізичні та обчислювальні ресурси в такій екосистемі тісно пов'язані, моніторинг і управління фізичними процесами здійснюється з використанням технологій IIoT. Традиційні інженерні моделі гармонійно співіснують з комп'ютерними.
Аналітика великих даних (Data Driven Decision) або просто Великі дані (Big data). Величезні обсяги інформації, що накопичуються в результаті «оцифровування» фізичного світу, можуть бути ефективно оброблені тільки комп'ютерами (в майбутньому, можливо, квантовими), із застосуванням хмарних обчислень і технологій штучного інтелекту (Artificial Intelligence). В результаті людина, яка контролює той чи інший процес, ситуацію, обстановку повинен отримувати оброблені дані, максимально зручні для сприйняття, аналізу і ухвалення рішення.
Складні інформаційні системи, відкриті для використання клієнтами і партнерами (цифрові платформи). Це можуть бути цифрові платформи і системи для управління бізнес-процесами, для інтеграції інтернету речей в фізичні бізнес-процеси, для аналізу і прогнозування стану обладнання і т.п.
Оскільки в основі сучасного виробництва лежать технології, сформований короткий перелік ключових технологій, які забезпечують реалізацію концепції «Індустрія 4.0» на практиці, наведені напрямки їх використання. Драйвером трансформації виробництв є бажання підвищити ефективність і результативність діяльності підприємства.
Список використаних джерел:
1. Trachuk A. V. (2013). Formirovanie innovatsionnoi strategii kompanii // Upravlencheskie nauki. № 3. S. 16-25.
2. Trachuk A. V., Linder N. V. (2016) Adaptatsiya rossiiskikh firm k izmeneniyam vneshnei sredy: rol' instrumentov elektronnogo biznesa // Upravlencheskie nauki. № 1. S. 61-73.