НАСЛІДКИ ВЕДЕННЯ ЛІСОГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
12.03.2025 19:57
[2. Економічні науки]
Автор: Дяченко Микола Іванович, кандидат сільськогосподарських наук, доцент, Уманський національний університет садівництва, м. Умань
Ліс відіграє одну з ключових ролей в Україні, адже від нього в значній мірі залежить ефективне ведення лісового господарства країни. Але війна розв’язана проти України негативно вплинула на лісову галузь. Так, за даними Державного агентства лісових ресурсів, поданими UWEC WORD GROUP, станом на червень 2024 року 708,9 тис. га лісів зазнали безпосереднього впливу війни, повністю знищеними вважаються 893,9 га, а загальна сума збитків лісам становить 2 млн. 457 тис. грн. Ці цифри коливаються, оскільки наразі не можна зробити точні обчислення [1].
На даний час в Державному спеціалізованому господарському підприємстві «Ліси України» перебуває 6,6 млн. га земель державного лісового фонду. Підприємство спеціалізується на веденні лісового господарства, охороні, захисті, раціональному використанні та відновленні лісів, веденні мисливського господарства тощо. Державне спеціалізоване господарство є одним з найбільших лісокористувачів Європи й найбільшим лісокористувачем України. Загальна площа лісового фонду України становить 10,4 млн. га, із яких 9,6 млн. га вкриті лісовою рослинністю. Лісистість території країни становить 15,9% [2].
Україна продовжує втрачати ліси через військові дії. Для їх відновлення на думку головного державного агентства Юрія Білоховця потрібні на один десяток років. Наразі по його даних під окупацією та бойовими діями знаходиться понад 500 тис. га лісів. Він наголосив, що знищувати ліс, який створила природа – це злочин [3].
Разом з тим, лісогосподарські підприємства України у військовий час, як і більшість інших підприємств України, повинні бути зорієнтовані на одержання прибутку, як одного з показників ефективності економічної діяльності. Це, в свою чергу, вимагає пошуку ринків й укладання найвигідніших контрактів з продажу готової продукції. Тому, лісогосподарські підприємства повинні працювати з урахуванням військової агресії та положень державної лісової політики в повоєнний час.
На розширеному засіданні колегії Державного агентства лісових ресурсів України були підведені підсумки роботи лісової галузі за І півріччя 2024 року. Так, у підсумку фінансово-господарської діяльності підприємств галузі, за даними начальника відділу економіки Ольги Філько, отримано 11 млрд. 451 тис. грн. чистого доходу від реалізації товарів, надання послуг тощо. Це на 215 млн. грн. більше за такий же період 2023 року. Сплачено до бюджетів усіх рівнів 3 млрд. 661 млн. грн. всіх податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 82 млн. грн. більше порівняно з 2023 роком.
Урядом України була розроблена Державна Стратегія управління лісами України до 2035 року. Необхідність підготовки цієї Стратегії полягає в надзвичайно важливій ролі лісів для екологічної, економічної та соціальної стабільності держави, особливо в умовах зміни клімату, необхідності системного удосконалення ведення лісового господарства та забезпечення довгострокових інтересів держави на основі поєднання принципів державного регулювання з механізмами ринкових відносин та з огляду на цілі децентралізації влади, збільшенні кількості робочих місць, зайнятості сільського населення, зменшенні корупційних ризиків, вчиненні правопорушень тощо. Метою розроблення Стратегії є забезпечення ефективного управління лісами на основі забезпечення сталого ведення лісового господарства, збереження біорізноманіття в лісах адаптованого до кліматичних змін лісового господарства, популяризації лісових професій у суспільстві, забезпечення фінансової стабільності лісової галузі та створення сприятливих умов для адаптації розвитку деревообробної та сумісних галузей економіки [4].
Національна рада з відновлення України вже розробила проект Плану відновлення країни, до якого входять матеріали робочої групи «Екологічна безпека» [5].
Значна робота по ефективному використанню та модернізації лісових ресурсів проводиться науковцями Уманського національного університету садівництва на факультеті «Лісового та садово-паркового господарства». Наукові розробки направлені на підвищення ефективності за доглядом та використанням лісового господарства. Університет має унікальну базу як для навчального так і наукового процесу на балансі якого знаходиться 420 га лісів.
Разом з тим, на сьогодні в галузі лісівництва є ряд проблем, які потребують їх вирішення, а саме:
• високий рівень корупції та незаконної діяльності в лісах;
• недостатнє фінансування заходів з ведення лісогосподарської діяльності;
• погіршення санітарного стану лісів;
• недосконалий механізм управління лісами комунальної власності;
• відсутність прозорого механізму продажу деревини, незаконні вирубки та обіг незаконно добутої деревини та ін.
Так як 73% лісів знаходяться у відомстві Державного агентства лісових ресурсів України, тому основним виконавцем по усуненню вищеназваних проблем буде виступати даний орган Державної влади та кожен громадянин. Недарма Державне підприємство «Ліси України» разом з громадянами та міжнародними партнерами запустило програму порятунку лісів Forest recovery. Саме ліси під час війни застосовуються у військовій тактиці, легко руйнуються і складно відновлюються, тому і страждають найбільше серед всіх типів екосистем. Згідно інформації наданої Державним агентством лісових ресурсів, збитки складають понад 60 млрд. доларів США.
Наразі, поки що не опубліковані у наукових виданнях дослідження, які дають неоднозначну картину того, що відбувається із органічним світом лісових екосистем, рослинами, грибами, тваринами. Будемо сподіватися на природне відновлення лісів і значні їх території для доступного ведення лісового господарства.
Література
1. Вітер С., Гутарева В. Лісовідновлення в Україні у військовий та повоєнний час. 2024.
2. Державне агентство лісових ресурсів України. Офіційний сайт. Напрямки діяльності. Ліси України. Загальна характеристика лісів України URL:http://dklg.kma/gov/ua/forest/control/uk/publish/article?artid-62921.catid=32867
3. Білоховець Ю. «Ліси України» разом з громадянами запустили проект «Forest recovery». Як працює це рішення.
4. Державна Стратегія управління лісами України. Екосистеми. Екологічна політика. Від 29.12.2021 № 1777-р.
5. Проект Плану відновлення України. Матеріали робочої групи «Екололгічна безпека» URL:http://www.kma.gov.ua/starage/app/sites/i/recover yrada/ua/envi-ronmental-safety-assemdly.pdf