ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ В КОНТЕКСТІ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2011

ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ В КОНТЕКСТІ СУЧАСНИХ ВИКЛИКІВ

10.03.2025 18:51

[2. Економічні науки]

Автор: Конюхов Дмитро Андрійович, аспірант, Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ



Світова спільнота в черговий раз переконалась в особливій ролі України в глобальній економіці, яка навіть в умовах війни продовжує забезпечувати всі верстви населення продуктами харчування, підтримувати продовольчу безпеку та соціальну стабільність в світі. Завдяки допомозі партнерів Україна залишається ключовим постачальником на світових ринках зерна та соняшникової олії з часткою понад 10% міжнародної торгівлі. Так у 2023 році експортовано 16,1 млн т пшениці до 65 країн, 26,2 млн т кукурудзи до 80 країн і 5,7 млн т соняшникової олії до 130 країн світу [1]. В умовах війни зростає і доля аграрного сектору у валютних надходженнях від експорту товарів з України, у 2024 році вона склала 59,3% ($24,7 млрд) [2].

Відповідно до дослідження, сільське господарство продовжує залишатись однією з найпріоритетніших галузей національної економіки, яка забезпечує економічну стійкість та продовольчу безпеку як в Україні, так і в світі.

Проте через повномасштабне вторгнення росії аграрний сектор України зазнав великої шкоди та збитків. Загальні втрати агросектору станом на 26 лютого 2025 року оцінюються близько $80 млрд, з них за розрахунками Світового банку, прямі збитки в агросекторі склали $11,2 млрд [3]. Ці втрати включають зруйновану інфраструктуру, пошкоджену техніку, знищені склади та елеватори, втрати орних земель. На території України продовжуються військові дії, частина території країни залишається окупованою, продовжується руйнування інфраструктури, відбувається міграція населення, наявні логістичні труднощі, погіршується екологічний стан окремих територій. Наслідки війни накладають негативний відбиток на функціонування та розвиток як аграрного сектору вцілому так і окремих сільськогосподарських підприємств. Вони змушені швидко реагувати на зміни, ефективно функціонувати й розвитись, забезпечувати населення якісними та доступними продуктами харчування. В цих умовах критично важливим для підприємств є їх фінансове забезпечення.

Достатнє фінансове забезпечення підприємства сприяє його економічному зростанню, а його недостатній рівень уповільнює розвиток підприємства та знижує рентабельність його діяльності. Без достатнього фінансового забезпечення неможливо організувати ефективну виробничо-господарську діяльність сільськогосподарських підприємств, а саме покрити витрати на виробництво та потребу в обігових коштах, виконати фінансові зобов’язання перед державою та іншими суб’єктами господарювання, банками, отримати доходи та прибутки й забезпечити подальший розвиток виробництва.

Окрім збитків нанесених сільськогосподарським підприємствам війною, на фінансове забезпечення сільськогосподарських підприємств суттєво вплинули: нестабільність валютного курсу, інфляція, диспаритет цін на засоби виробництва і реалізовану продукцію, низька купівельна спроможність населення, розбалансованість дієвої державної підтримки, нестача власних фінансових ресурсів для фінансування поточної діяльності та розширеного відтворення, недоступність кредитів через високі відсоткові ставки й відсутність застави, зміна податкової політики, низький рівень інвестиційної діяльності. 

Також вплив на фінансове забезпечення сільськогосподарських підприємств відбувся внаслідок: змін у фінансових потоках (пріоритет для держави оборона та безпека), зміни фінансових інструментів підтримки аграрного сектору (в умовах обмеженого бюджету важливу роль відіграють альтернативні джерела), збільшення ризиків та процедури страхування (в умовах воєнного стану збільшуються ризики для аграрних виробників), ролі міжнародної спільноти (міжнародна підтримка є ключовим фактором стабілізації фінансового забезпечення підприємств) [4].

Варто зазначити, що на фінансове забезпечення сільськогосподарських підприємств продовжують впливати і особливості їх діяльності (сезонність роботи та тривалий виробничий цикл, високий рівень ризику несприятливих природних умов, залежність від земельних ресурсів та кліматичних умов, присутність у процесі виробництва живих організмів), які також відображаються на його нестабільності. 

Тому, в умовах сучасних викликів та невизначеності (підприємства стикаються з численними ризиками: ризиком втрати майна, ризиком несприятливих природних умов, фінансовий ризиком) сільськогосподарські підприємства змушені самостійно дбати про своє фінансове забезпечення, шукати його альтернативні джерела. 

Отже, враховуючи важливість фінансового забезпечення у діяльності сільськогосподарських підприємств та у зв’язку з тим, що постійно відбуваються зміни умов їх функціонування, що стосуються податкової, інвестиційної, амортизаційної політики держави, є необхідність у подальших теоретичних дослідженнях та практичній реалізації фінансового забезпечення сільськогосподарських підприємств з метою їх економічного розвитку та забезпечення конкурентоспроможності в нових економічних умовах та в умовах воєнного стану. 

Література

1. Русан В. М., Жураковська Л. А. Аграрний сектор України у 2023 році: складники стійкості, проблеми та перспективні завдання. Центр економічних і соціальних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень. URL : https://niss.gov.ua/sites/default/files/2024-02/az_agrosektor_15022024.pdf 

2. Динаміка та структура АПК України: представлено підсумки роботи за 2024 рік. Агропортал 02 лютого 2025. URL : https://agroportal.ua/news/ukraina/dinamika-ta-struktura-apk-ukrajini-predstavleno-pidsumki-roboti-za-2024-rik3. 

3. Світовий банк оцінює прямі збитки агросектору України від війни в $11,2 млрд. Агропортал. 26 лютого 2025. URL : https://agroportal.ua/news/ukraina/svitoviy-bank-ocinyuye-pryami-zbitki-agrosektoru-ukrajini-vid-viyni-v-11-2-mlrd

4. Тітов Д.В., Олексієнко В.В. Фінансове забезпечення аграрного сектору України в умовах воєнного стану. Економіка та суспільство. 2024. Вип. 63. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/4177/4108

__________________________________

Науковий керівник: Негода Юлія Володимирівна, доктор економічних наук, професор кафедри фінансів, Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення