ОПТИМІЗАЦІЯ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ СТРУКТУРИ ЯК ФАКТОР ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2011

ОПТИМІЗАЦІЯ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ СТРУКТУРИ ЯК ФАКТОР ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ БІЗНЕСОМ

27.02.2025 15:37

[2. Економічні науки]

Автор: Тимчак Віра Степанівна, кандидат економічних наук, асистент кафедри економічної теорії, менеджменту і адміністрування, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича; Тимчак Станіслав Володимирович, кандидат сільськогосподарських наук, директор ТОВ НВП «Владівік», Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича


ORCID 0000-0002-0194-1158  Тимчак В. С.

Сучасне бізнес-середовище характеризується високою динамічністю, глобалізаційними процесами та зростанням конкуренції, що вимагає від підприємств застосування ефективних підходів до управління. Однією із важливих складових є оптимізація організаційної структури, яка сприяє швидкій адаптації до змін та мінімізації управлінських ризиків. Ризик вибору неефективної моделі організаційної структури є досить високим та може  негативно вплинути на бізнес-процеси, стратегічний розвиток та інноваційну діяльність підприємств. 

Метою дослідження є аналіз сучасних типів організаційних структур, які забезпечують ефективне управління та визначення важливих критеріїв для оптимального вибору моделі. Для досягнення поставленої мети використані емпіричні дослідження, які стосуються аналізу бізнес-кейсів провідних компаній; системний аналіз – для визначення взаємозв’язку між організаційною структурою та ефективністю управління; порівняльний – для оцінки основних переваг та недоліків організаційних моделей тощо.

Ефективність системи управління підприємством є важливим показником, який свідчить про правильність її поточної діяльності та здатність до існування в довгостроковій перспективі. Через відкритість сучасних організацій, різноманітність цілей їхньої діяльності та значну динамічність умов середовища їхнього функціонування неможливо визначити універсальний показник ефективності системи управління [1, с. 393]. Однак практичний досвід вказує на те, що при наявності та правильній розробці організаційної структури керівники можуть швидко адаптуватися до змін та ефективно делегувати повноваження, які в кінцевому результаті впливають на результат. 

Організаційна структура управління – це схематичне відображення внутрішньої будови організації, яка включає склад, розподіл завдань і обов’язків між працівниками, відділами та підрозділами, а також систему підпорядкування та взаємодію. Основними завданнями є чіткий розподіл функцій та відповідальності; визначення повноважень, оптимізація витрат, підвищення продуктивності та забезпечення ефективної комунікації.

Розподіл відповідальності між усіма елементами підприємства (від рядових співробітників до керівників вищої ланки) є тим критерієм, за яким організаційні структури управління поділяються на типи. Глобальна структура управління буває двох типів: вертикальна (ієрархічна) та горизонтальна (мережева) [2]. Вертикальна структура характеризується чіткою ієрархією, де рішення ухвалюються переважно на вищих рівнях, а основною перевагою є зрозумілість та чіткість у розподілі повноважень. Горизонтальна модель передбачає децентралізоване управління та співпрацю окремих організацій, які об’єднанні в єдину мережу. Особливістю є висока адаптивність та гнучкість до змін, а також чітко розподілені повноваження між командами.

Сучасні типи організаційних структур поділяються: 

• лінійна структура відображає чітку ієрархію, де кожен працівник підпорядковується одному керівнику; 

• функціональна поділяється на відділи за певними функціональними особливостями, тобто маркетинг, виробництво, збут та інші; 

• проєктна структура формується тимчасово для виконання конкретних завдань;

• матрична структура – це поєднання функціональної та проєктної, де працівники підпорядковуються двом керівникам;

• гібридна структура дуже часто застосовується у корпораціях та забезпечує баланс між стабільністю і адаптивністю, але є складною у впровадженні.

Оцінка ефективності організаційних структур має бути постійним і важливим елементом в діяльності, оскільки вона допомагає встановити рівень забезпеченості управління ресурсами (фінансовими, людськими, матеріальними, технологічними, інформаційними). Основними способами оцінки організаційних структур управління організацією (табл.1) є спосіб аналогій, спосіб структуризації цілей і завдань, експертний та способи організаційного моделювання тощо.

Таблиця 1

Основні способи оцінки організаційних структур

управління організацією [3, с. 37].




Перегляд та правильний вибір організаційної структури здійснюють за допомогою критеріїв таких як: тип та масштаб бізнесу; стратегічні цілі та завдання; рівень кваліфікації персоналу;  стиль управління; рівень цифровізації та ресурсне забезпечення тощо.

Отже, оптимізація організаційної структури є важливим інструментом підвищення ефективності управління. Розробка та удосконалення організаційних моделей дозволяє підприємствам швидко адаптуватися до змін ринку, знижувати витрати на управління, підвищувати продуктивність, покращувати комунікацію та сприятиме виконанню стратегічних цілей. 

Список використаних джерел: 

1. Воропай О. К. Ефективність управління / Воропай О. К. // Менеджмент : навчальний посібник / за заг. ред. К. В. Пічик, В. В. Храпкіної ; Національний університет "Києво-Могилянська академія". Київ : Києво-Могилянська академія, 2021.  Тема 13.  С. 363-398.: Режим доступа: https://ekmair.ukma.edu.ua/server/api/core/bitstreams/21bd6a8b-0817-418d-bc74-7fa7a97a5d01/content (дата звернення: 26.02.25).

2. Як організувати структуру підприємства: актуальні види і формати. Режим доступа: https://online.novaposhta.education/blog/yak-organizuvati-strukturu-pidpriyemstva-aktualni-vidi-i-formati#1653 (дата звернення: 26.02.25).

3. Гуменна О. В. Організаційні структури управління / Гуменна О. В. // Менеджмент : навчальний посібник / за заг. ред. К. В. Пічик, В. В. Храпкіної ; Національний університет "Києво-Могилянська академія". Київ : Києво-Могилянська академія, 2021. - Тема 2. - С. 28-54. Режим доступа: https://ekmair.ukma.edu.ua/server/api/core/bitstreams/49294cbd-5028-400f-9d0a-de8eb43bd26f/content (дата звернення: 26.02.25).

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення