ПРІОРИТЕТИ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ТА СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ В УКРАЇНІ НА ПЕРСПЕКТИВУ
09.02.2025 20:33
[2. Економічні науки]
Автор: Дяченко Микола Іванович, кандидат сільськогосподарських наук, доцент, Уманський національний університет садівництва, м. Умань
Одним із пріоритетних напрямів України є створення належних можливостей для ефективного розвитку сільського господарства та сільських територій. Виходячи з цього 7 червня 2024 року Міністерство аграрної політики та продовольства спільно з проектом ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA) представили Стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року.
В Стратегії йдеться мова про стратегічні цілі розвитку сільського господарства та сільських територій в контексті євроінтеграції. Стратегія розроблялась для реалізації державної політики у сфері сільського господарства, зокрема пов’язаних з наданням Україні статусу на вступ в ЄС та інших міжнародних організацій.
Уряд затвердив Стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій до 2030 року яку розробив Кабінет Міністрів України та операційний план заходів з її реалізації у 2025-2027 роках [1].
Дана Стратегія яка була розроблена урядом передбачає досягнення наступних основних цілей, а саме:
• розбудова інклюзивної політики розвитку сільського господарства та сільських територій;
• забезпечення стійкості сільськогосподарського виробництва, підтримка стабільного та справедливого доходу виробників підвищення їх конкурентоспроможності;
• ефективне використання земель сільськогосподарського призначення;
• модернізація аграрного сектору: розвиток переробки, інновацій, цифровізація та обмін знаннями;
• створення умов для розвитку сільських територій, тощо.
Стратегією також передбачено, що у результаті її успішної реалізації на період до 2030 року дасть можливість підвищити на 20% продуктивність праці на одного зайнятого працівника в сільськогосподарському виробництві. Планується також повернути до господарського обігу понад 17% нині недоступних сільськогосподарських земель; в 1,5 рази збільшити відсоток використання або переробки відходів сільського господарства; майже подвоїти обсяги переробної сільськогосподарської сировини і значно збільшити частку прибуткових сільськогосподарських виробників [2].
Стратегія розвитку також сприятиме формуванню конкурентоспроможності, стійкого і диверсифікованого сільського господарства, що забезпечує довгострокову продовольчу безпеку.
Особливої уваги у Стратегії заслуговує питання модернізації аграрного сектору; розвиток переробки, інновацій, а також створення умов для розвитку сільських територій, концентруючи увагу на підтримку молодих фермерів та розвитку жіночого підприємництва.
Розроблена Стратегія розвитку сільського господарства і сільських територій цінна ще й тим, що в одному стратегічному документі об’єднано два напрямки які різні за своєю суттю, але доповнюють один одного, це намагання досягти високої продуктивності сільського господарства та створення робочих місць, недопущення знелюдності сільських територій тощо.
Як відмітив Міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль – це історичний документ який є не тільки нашим маяком, а й обов’язковим для країни-кандидата до вступу в Євросоюз. Це дороговказ, як ми розвиватимемо наше сільське господарство [3]. І тут слід відмітити, що важлива роль буде належати роботі дорадчих служб. В цьому плані значна робота сьогодні проводиться на Черкащині, а саме по формуванню ефективної та доступної мережі сільськогосподарських дорадчих служб, щоб задовольнити потреби сільськогосподарських товаровиробників, а також підвищити ефективність їх господарювання та розвиток сільських територій [4]. Тривалий час регіональним координатором по роботі з дорадчими службами в області був Уманський національний університет садівництва, а виконавцем – доктор економічних наук, процесор С.М. Приліпко, який шляхом підвищення професійних знань, практичних навичок проводив інформаційну та технологічну допомогу в проведенні розвитку сільських територій Черкащини.
Звичайно, що зі сторони експертів мають місце побоювання, що дана Стратегія є не зовсім досконалою і переконливою, що зазначені негативні явища які мають в ній місце без належних заходів унеможливлюють сталий розвиток та відновлення виробництва, негативно впливатимуть на добробут населення і довкілля, а також можуть становити ризики для забезпечення продовольчої та екологічної безпеки. Що у післявоєнний період в Україні може спостерігатися недостача робочої сили, що може призвести до зниження рівня зайнятості населення, погіршення демографічної ситуації у сільській місцевості, недостатнього розвитку бізнесу на сільських територіях все це може негативно відкластись на розвитку та модернізації аграрного сектору та економіці країни в цілому.
Щоб цього не сталося слід забезпечити сталий розвиток сільського господарства і сільських територій країни, створити умови для функціонування конкурентоспроможності та стійкого розвитку аграрного сектору особливо це стосується харчової та переробної промисловості.
На основі проведених досліджень можна зробити висновок, що підтримка сільськогосподарського виробництва з боку держави повинна забезпечити позитивний розвиток сільських територій. Незважаючи на зауваження експертів Стратегія є перспективною і в ній чітко обґрунтовані стратегічні цілі щодо сільського господарства, враховуючи їхній вплив на сільський розвиток. І головне, ми повинні розуміти, що без належних заходів з питань удосконалення збалансованої державної політики, належного контролю та ефективної підтримки зі сторони держави, приведення вітчизняного законодавства у відповідність до вимог і стандартів ЄС, ми не зможемо забезпечити сталий розвиток сільського господарства і сільських територій на перспективу.
Література
1. Кабінет Міністрів України «Про схвалення Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій України на період до 2030 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2025-2-27 роках». Київ. 15 листопада 2-24 року № 1163.
2. Гетьманцев Д. Уряд затвердив Стратегію розвитку сільського господарства до 2030 року https://Zeminar.ua/news/2205-uryad-zatverdiv-strategiyu-rozvitku-silskogo-gospodarstva-na-do-2030-roku
3. Коваль В. Кабінет Міністорів затвердив Стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій в Україні на період до 2030 року https://ukrinform.ua/rubric-economy/3927397-urad-shvaliv-strategiu-rozvitku-silskogo-gospodarstva-do-2030-roku.html
4. Капуш Ю. На Черкащині розповіли про кроки до розвитку сільських територій. – прочерк.інфо https://procherk.info/news/7-cherkassy/119709-na-cherkaschini-rozpovili-pro-kroki-do-rozvitku-silskh-teritorij