ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ СТІЙКІСТЮ ПІДПРИЄМСТВ У СУЧАСНИХ УМОВАХ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2011

ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ СТІЙКІСТЮ ПІДПРИЄМСТВ У СУЧАСНИХ УМОВАХ

15.11.2024 17:36

[2. Економічні науки]

Автор: Гузенко Тетяна Сергіївна, кандидат економічних наук, доцент, Сумський національний агарний університет, м. Суми; Голець Аліна Віталіївна, магістрант, Сумський національний агарний університет, м. Суми


ORCID 0000-0002-2520-7871  Гузенко Т.С

Фінансова стійкість має тісний зв'язок з такими економічними категоріями, як платоспроможність, фінансова безпека, рівновага, гнучкість і стабільність. Вона допомагає підприємствам досягати фінансової рівноваги та стабільності. 

У вузькому сенсі фінансова стійкість підприємства оцінюється як одна з складових фінансового стану підприємства. У ширшому контексті вона включає не тільки ефективне управління фінансовими ресурсами, їх розподіл і оптимальну структуру активів, але й забезпечення задовільних результатів діяльності підприємства.

Безумовно повномасштабна війна між Україною та росією вплинула на фінансову стійкість підприємств. Однак практика показала, що воєнний стан не завжди є катастрофою для бізнесу. За умови гнучкості та здатності швидко адаптуватися до змін на ринку, а також при ефективному управлінні підприємствами, існує можливість не лише зберегти діяльність бізнесу під час війни, а й створити умови для збереження активів та ресурсів, а інколи й для їх розвитку. Приблизно 50% підприємств України були змушені адаптуватися до нових умов – деякі переїхали в інші регіони країни, інші повністю перепрофілювали свою продукцію і змінювали бізнес-моделі. Це включало адаптацію фінансових систем підприємств, створення нових каналів грошових потоків і перехід до інших стратегій ведення бізнесу.

Основною метою механізму управління фінансовою стійкістю є забезпечення стабільного поточного фінансового стану підприємства та підтримка необхідного рівня фінансової стійкості в майбутньому, що дозволяє досягти достатнього рівня рентабельності, платоспроможності, конкурентоспроможності та привабливості для інвесторів.

Це ключові  показники  аналізу  фінансової стійкості,  які  залишатимуться  незмінними  в методології дослідження. Поряд з цим, незважаючи не незмінність методології визначення ключових  показників  фінансової  стійкості, трактування  результатів  аналізу за сучасних умов передбачає деякі зміни. Це  зумовлено виникненням  кардинально  нового  стану  підприємства,  коли основною умовою роботи є забезпечення безпеки персоналу та клієнтам, формування платоспроможності за обов’язковими платежами та збереження персоналу [1].

Досягнення визначених цілей вимагає вирішення низки завдань, спрямованих на забезпечення оптимального співвідношення між джерелами фінансування активів і грошовими потоками, стабільність кредитоспроможності та платоспроможності, а також на максимізацію рентабельності усіх напрямків діяльності підприємства шляхом підвищення ефективності використання фінансових ресурсів.

Щодо платіжних зобов’язань підприємства в умовах воєнних дій, основна увага фінансової політики була зосереджена на зборі коштів для погашення заборгованості перед постачальниками, що стало основою для забезпечення логістики і безперервності бізнес-процесів. Відсутність товарних кредитів та неможливість отримати доступні кредити від банків сприяли формуванню нових фінансових моделей, які передбачають роботу підприємств за рахунок власних коштів. В таких умовах показники ліквідності виходять на перший план, і основною метою стає мінімізація ризиків неплатоспроможності перед постачальниками.

Ще одним важливим напрямом управління ліквідністю є своєчасна виплата заборгованості по зарплаті, щоб зберегти трудові ресурси, які є ключовими для виробництва продукції та підтримки стабільності підприємства. Керівники підприємств усвідомили, що утримати персонал на місці можна лише за умови своєчасної виплати заробітної плати та демонстрації стабільної позиції на ринку та платоспроможності. Для того щоб зберегти конкурентоспроможність на ринку, багато компаній змушені були терміново погасити свою заборгованість і забезпечити подальші поставки товарів і ресурсів за рахунок власних фінансових ресурсів. Таким чином, в умовах воєнного стану більшість підприємств відмовилися від використання зовнішніх фінансів і перейшли на самофінансування.

Проте, не всі компанії мають достатньо власних коштів, щоб відмовитися від залученого капіталу. Численні підприємства змінили свою фінансову стратегію, збільшивши внутрішню заборгованість, зокрема за рахунок непогашеної заробітної плати. Такий підхід, коли зовнішні зобов'язання покриваються через внутрішні борги, зустрічає опір, оскільки в умовах війни працівники, не отримуючи належного доходу, можуть шукати роботу за кордоном.

Підсумовуючи зазначимо, що наявність фінансової стратегії, як інструмент фінансового управління, дозволить підприємству в умовах нестабільного та частого мінливого середовища здійснювати трансформацію вже розробленої фінансової стратегії та зберігати при цьому свою фінансову стійкість і активно розвиватися [2]. Важливо враховувати, що нестабільність сучасного ринку, особливості виробництва та змінювані умови зовнішнього середовища створюють багато непередбачених ситуацій та викликів, з якими бізнес повинен ефективно справлятися.

Література

1. Костенко Ю.О., Короленко О.Б., Гузь М.М. Аналіз фінансової стійкості підприємства в умовах воєнного стану. Економіка та суспільство. 2022.  Випуск  43. URL: http://www.confcontact.com/2024-ekonomika-i-menedzhment/4_semencha_ivakin.pdf

2. Олійник О. О. Фінансова стратегія підприємства в сучасних умовах господарювання. Бізнес-аналітика в управлінні зовнішньоекономічною діяльністю (1 березня 2024 р.). 2024. С. 328-332.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення