ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНИХ НАВИКІВ ЗАСОБАМИ СИСТЕМИ АВТОМАТИЗОВАНОГО ПРОЕКТУВАННЯ MULTISIM
10.05.2022 23:11
[1. Информационные системы и технологии]
Автор: Шевчук Віктор Іванович, студент, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича; Деревянчук Олександр Володимирович, кандидат фізико-математичних наук, доцент, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича; Томаш Василь Васильович, кандидат педагогічних наук, асистент, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Розробка будь-якого електронного пристрою супроводжується математичним або фізичним моделюванням. Фізичне моделювання пов’язане з великими матеріальними витратами, оскільки передбачає виготовлення макетів, стендів і відповідні трудомісткі дослідження. Часто фізичне моделювання неможливе через надзвичайну складність пристрою, наприклад, при розробці великих та надвеликих інтегральних мікросхем. У таких випадках вдаються до математичного моделювання з використанням засобів обчислювальної техніки. На даний час відомо багато комп’ютерних пакетів програм для моделювання різноманітних електронних процесів і пристроїв (PCAD, ORCAD, MicroCap, Electronics Workbench та ін.).
Multisim – це інтерактивний емулятор схем, він дозволяє вам створювати кращі пристрої за мінімальний проміжок часу. Сьогодні Multisim входить до пакету програм NI Circuit Design Suit, включає в себе версію Multicap, що робить його ідеальним засобом для негайного наступного тестування і програмного опису схем. LabVIEW і SignalExpress виробництва National Instruments для тісної інтеграції засобів тестування і розробки також підтримує взаємодію з Multisim.
В ході аналізу науково-педагогічних робіт, спеціальної літератури, технічної документації, різноманітних рекомендацій та посібників встановлено, що останнім часом в професійній діяльності фахових працівників використовують системи автоматизованого проектування. З метою формування електротехнічних компетентностей доцільно використовувати системи автоматизованого проектування Multisim;
Ознайомлення з системою Multisim і технологіями підготовки та створення електронних схем дозволяє самостійно оволодіти основами комп’ютерного моделювання основних електротехнічних та електронних пристроїв;
В ході дослідження розроблено методичні вказівки до лабораторних робіт «Електричні фільтри низьких та високих частот» (Рис. 1), «Режекторні та смугові фільтри» (Рис. 2) та питання для самоконтролю.
Література
1. Віртуальний електронний практикум: навчальний посібник / В.Г. Дейбук, О.В. Деревянчук, Г.О. Кравченко.- Чернівці: Чернівецький нац. ун-т, 2021. – 188 с.
2. Загальна електротехніка: навч. посіб. / О.В. Деревянчук, М.М. Домініков. Чернівці: Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2022. 132 с.
3. Електричні вимірювання: навч. посіб. / М.М. Домініков, О.В. Деревянчук. Чернівці: Чернівец. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2022. 120 с.