СУЧАСНИЙ СТАН ІННОВАЦІЙ У СВІТІ
11.11.2021 21:39
[2. Экономические науки]
Автор: Кононенко А.Ю., слухач магістратури, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
Сучасні економічні умови характеризуються загостренням конкуренції, в якій все більш важливим фактором успіху стає ступінь інноваційної активності підприємств, залучених до конкурентної боротьби за споживача. При цьому динамічність ринкового середовища не дає господарюючим суб'єктам можливості передбачити з високим ступенем точності, який інноваційний продукт, випущений на ринок, буде мати успіх. Компанії, що не здатні виводити на ринок нові продукти або використовувати у своїй комерційній діяльності нові виробничі й управлінські технології, рано чи пізно поступаються місцем на ринку підприємствам, які активно використовують свій інноваційний потенціал.
Традиційно інновації були майже синонімом досліджень та розробок. Ідея полягає в тому, що фундаментальні дослідження призводять до нових винаходів, які потім запатентовуються (якщо це можливо) і розвиваються в комерційному напряму.
Згідно з даними Глобального інноваційного індексу, який щороку публікується, можемо прослідкувати, які країни є лідерами у своєму регіоні за показником інноваційності (табл.1).
Таблиця 1 - Країни-лідери за інноваційністю за регіонами світу
Джерело:[2]
Якщо брати до уваги усі країни світу, то топ-10 лідерів складають високорозвинені країни з високим рівнем доходу, безумовно, низько розвинені країни не можуть з ними конкурувати.
Фірми, інновації яких залежали від наслідків пандемії, зокрема програмне забезпечення та інформаційно -комунікаційні технології (ІКТ), апаратне та електричне обладнання ІКТ та фармацевтичні засоби та біотехнології - посилили власні інвестиції в інновації. Фірми в секторах, які зазнали значних ударів унаслідок заходів для стримування пандемії – наприклад, транспорт та подорожі - скоротили їх інноваційні витрати.
В результаті більшість інновацій не є прямим результатом комерціалізації фундаментальних досліджень, як це було раніше, а частіше стосується застосування наявних знань, технологій та ресурсів для вирішення певної бізнес -проблеми. У наші дні інновації здебільшого полягають у тому, щоб скласти фрагменти головоломки для вирішення певної бізнес -проблеми.
Література:
1. Морозов Ю.П. «Инновационный менеджмент»: учебное пособие для вузов. М.: ЮНИТИ-ДАНА. 2001. 446с.
2. Global Innovation Index 2021. URL: https://www.wipo.int/edocs/pubdocs/en/wipo_pub_gii_2021.pdf(Last access 20.10.2021)
________________
Науковий керівник: Кондратенко Н.Д., доцент кафедри міжнародного бізнесу та економічної теорії, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна