ОБОРОТНИЙ КАПІТАЛ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ В ГОСПОДАРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
15.07.2025 20:29
[2. Nauki ekonomiczne]
Автор: Іванчук Наталія Володимирівна, кандидат економічних наук, доцент, Національний університет «Острозька академія», м. Острог
Оборотний капітал є невід’ємною частиною процесу виробництва та розвитку суб’єкта господарювання. Теорія оборотного капіталу на сьогодні є широко розробленою, однак не існує єдиного підходу щодо його визначення.
Зокрема І. С. Касапова вказує, що оборотний капітал – це «сукупність речових елементів, які призначені для створення запасів, матеріальних цінностей в мінімально необхідних розмірах для досягнення максимально можливого фінансового результату» [1, с. 232].
А. І. Сіфурова зазначає, що оборотний капітал – це «частина сукупного капіталу у вигляді коштів, сформованих із власних, позикових та залучених фінансових джерел, що інвестуються у високоліквідні активи, складові елементи яких обертаються (реалізуються) протягом короткострокових індивідуальних господарсько-часових циклів та відтворюються в грошовій формі з метою капіталізації прибутку, повернення заборгованості та виконання інших видів фінансових зобов’язань» [2, c. 71].
С. М. Гоцуляк визначає оборотний капітал підприємства як «сукупність економічних відносин, пов’язаних з формуванням та використанням фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення ефективності та безперервності функціонування підприємства у короткостроковому періоді» [3, c. 40].
І. П. Косарєва, Ю. М. Великий, Ю. М. Капустенко узагальнюють оборотний капітал як «фінансові ресурси підприємства, в грошовій і матеріальній формі, що авансовані в оборотні засоби і засоби обігу, які беруть участь у виробничому процесі один раз і повністю переносять свою вартість на собівартість продукції і представляють собою сукупність економічних відносин, реалізація яких впливає на фінансовий стан підприємства та його прибутковість» [4, c. 386].
М. І. Крупка розглядає оборотний капітал як «кошти, інвестовані в оборотні активи підприємства» [5, c. 154].
На нашу думку, оборотний капітал – це вартісна величина фінансових ресурсів, вкладених у оборотні активи підприємства та в необоротні активи та групи вибуття, що утримуються для продажу. Таке визначення не обмежує оборотний капітал лише вкладенням у оборотні активи, але й бере до уваги можливість продажу довгострокових об’єктів основного капіталу. Якщо об’єкт основного капіталу планується до продажу, то його ліквідність підвищується та виникає можливість отримання грошових коштів найближчим часом.
Джерела формування оборотного капіталу безпосередньо визначають фінансову стійкість, ліквідність та платоспроможність підприємства. До цих джерел відноситься власний капітал та зобов’язання (заборгованість) компанії. Оптимальне поєднання джерел фінансування оборотного капіталу дає змогу забезпечити належну платіжну дисципліну підприємства.
Оборотний капітал за напрямами використання має матеріальну та фінансову частину. До матеріальної частини відноситься вартість запасів та поточних біологічних активів. Фінансова частина оборотного капіталу включає суму веселів одержаних, дебіторської заборгованості, грошових коштів, поточних фінансових інвестицій, витрат майбутніх періодів, грошових документів.
Значення оборотного капіталу в господарській діяльності підприємства виявляється в таких аспектах:
1)забезпечення безперервності виробничого процесу – авансування коштів у запаси допомагає своєчасно закривати наявні потреби у виробництві продукції відповідно до укладених умов договорів з покупцями;
2)гарантія дотримання належної платіжної дисципліни – сума грошових коштів як складник оборотного капіталу є абсолютно ліквідним джерелом сплати поточних зобов’язань;
3)гнучке регулювання розміру оборотного капіталу дозволяє уникати ускладнень для господарської діяльності;
4)гарантування покриття вимог кредиторів – у випадку банкрутства підприємства оборотний капітал є джерелом погашення заборгованості перед іншими контрагентами.
Таким чином, оборотний капітал підприємства формується внаслідок вкладень фінансових ресурсів у оборотні активи підприємства та в необоротні активи (групи вибуття), що утримуються для продажу. Оптимально сформований оборотний капітал забезпечує безперервний виробничий процес, належний рівень платіжної дисципліни суб’єкта господарювання та слугує забезпеченням покриття вимог кредиторів.
Література:
1.Касапова І. С. Дослідження економічної сутності категорії «оборотний капітал». Вісник соціально-економічних досліджень. 2016. № 61 (2). С. 228–234. URL: http://dspace.oneu.edu.ua/jspui/handle/123456789/5839 (дата звернення: 10.07.2025).
2.Сіфурова А. І. Оборотний капітал та оборотні активи підприємства: суть, взаємозв’язок, особливості формування та використання. Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг. 2017. Вип. 2 (26). С. 62–74. URL: https://repo.btu.kharkov.ua//handle/123456789/4120 (дата звернення: 10.07.2025).
3.Гоцуляк С. М. Деякі аспекти управління оборотним капіталом підприємства. Вісник соціально-економічних досліджень. 2011. Вип. 41(2). С. 38–44. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Vsed_2011_41(2)__8 (дата звернення: 10.07.2025).
4.Косарєва І. П., Великий Ю. М., Капустенко Ю. М. Теоретичні основи систематизації поняття «оборотний капітал» та характеристика його складових елементів. Економіка і суспільство. 2018. Вип. 16. С. 382–388. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/16_ukr/58.pdf (дата звернення: 10.07.2025).
5.Фінансовий менеджмент : підручник / за ред. д-ра екон. наук, проф. М. І. Крупки. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2019. 440 с.