СТВОРЕННЯ СУЧАСНОЇ КАРТОГРАФІЧНОЇ ОСНОВИ ДЛЯ ПЛАНУВАЛЬНИХ ТА ЗЕМЛЕОЦІНОЧНИХ РОБІТ У ПРОГРАМНОМУ КОМПЛЕКСІ ARCGIS
04.02.2025 01:11
[1. Информационные системы и технологии]
Автор: Левченко Михайло Андрійович, магістр, Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», м. Харків, Україна; Величко Софія Дмитрівна, магістр, Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», м. Харків, Україна; Сухомлін Людмила Володимирівна, кандидат економічних наук, доцент, Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», м. Харків, Україна
Для ефективного проєктування, процесів оцінки чи просторового планування важливим є наявність сучасної картографічної основи. Це дозволяє мати не лише загальну інформацію про просторовий об’єкт, але й аналізувати поточний стан, планувати перспективний розвиток, формувати інфраструктуру, здійснювати зонінг та вирішувати безпекові питання.
На рисунку 1 змодельовано набір інформаційних шарів для потреб оцінки.
Рис. 1. Структурно-логічна модель сучасної картографічної основи
Процес осучаснення картографічної основи передбачає створення цифрових тематичних шарів на базі GIS продуктів із застосуванням стандартного чи розширеного за підгрупами набору тематичних шарів відповідно до потреб користувача. У якості досліджуваного об’єкту обрано селище Антоніни Хмельницької області де за допомогою програмного комплексу ArcGIS [1] сформовано тематичні шари (рис. 2), згідно структурно-логічної моделі наведеної на рисунку 1.
Рис. 2. Тематичні шари селища Антоніни розроблені в програмі ArcGIS для планування та оцінки земель
Для даного об’єкту було створено 15 основних тематичних шарів, які включають в себе 110 підтипів.
Візуалізація лінійних об’єктів, таких як ЛЕП, дорожнє покриття, газопровід, водопровід може складатися із трьох стандартних тематичних шарів, наприклад для шару ліній електромереж це безпосередньо лінії мереж; шару точкових об’єктів (генеруючі об’єкти енергозабезпечення, знижуючи підстанції, трансформаторні підстанції) та шару санітарно-охоронних обмежень, визначених згідно законодавчих норм. Розширені тематичні шари, як правило, деталізують за додатковими параметрами такими як рівень напруги (електропостачання напругою 35—110 (150) кВ, мережі напругою 6—10 кВ, розподільні мережі 0,4 кВ); за типом прокладання трас; за технічними параметрами матеріалів з яких вони виготовлені, тощо.
На рисунку 3 показано приклад роботи з даними шару з електропостачання, що включає лінії електропередач високої та низької напруги, а також розташування трансформаторів та стовпів сформованого на основі матеріалів громади [2].
Рис. 3. Візуалізація лінійних об’єктів: ЛЕП, дорожнє покриття, газопровід, водопровід з відповідними обмеженнями селища Антоніни
Отже, застосування сучасних інструментів програми ArcGIS дає можливість швидко оновлювати та доповнювати картографічну основу, що дозволяє отримати актуальні дані для будь яких потреб та користувачів. Сформовані тематичні шари дозволяють детально вивчити територію, проаналізувати стан інженерних мереж, встановити критичні точки для подальшого розвитку громади.
Враховуючі вимоги законодавства і запровадження з січня 2025 року комплексних планів громад, а особливо на період їх розробки, це покращить збір даних, підвищить якість управління територіями та створить умови для ефективного економічного зростання громади [3].
Тому формування сучасної картографічної основи за допомогою ArcGIS є ключовим фактором ефективних планувальних та землеоціночних робіт. Це допоможе громаді впроваджувати сучасні інфраструктурні проєкти та забезпечувати сталий розвиток.
Література
1. Платформа ArcGis. URL: http://asd-geo.com.ua/page8200486.html (дата звернення: 13.01.2025).
2. Антонівська селищна рада, Хмельницького району, Хмельницької області громада. Головна. URL: https://antoninska-gromada.gov.ua/ (дата звернення: 13.01.2025).
3. Картографічна основа для просторового планування. URL: https://decentralization.ua/news/18293 (дата звернення: 13.01.2025).