УПРАВЛІННЯ ПРОЄКТАМИ ТА ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ ДЛЯ ЕФЕКТИВНОГО МОНІТОРИНГУ І УПРАВЛІННЯ РЕЗЕРВАМИ НА ОСНОВІ БЛОКЧЕЙН ТЕХНОЛОГІЇ
01.12.2024 13:54
[1. Информационные системы и технологии]
Автор: Шевчук Вадим Михайлович, магістр, Західноукраїнський національний університет, м. Тернопіль
Методологія управління критичним ланцюгом (critical chain project management, CCPM) має численні переваги, такі як покращення точності виконання проєктів, скорочення тривалості (збільшення швидкості), підвищення задоволеності команди та продуктивності організації з обмеженими ресурсами, а також покращення надійності та передбачуваності графіків проєктів. Крім того, вона використовує управління резервами для оцінки витрат і поповнення резервів щодо завдань та проєктів. Управління резервами дає чітке уявлення про сукупний вплив ризиків на результати проєкту [1].
Оскільки управління резервами є одним із ключових факторів успіху CCPM, його покращення безпосередньо впливає на час і витрати проєкту. Тому рекомендується розробити підхід, який буде більш ефективним і продуктивним в управлінні резервами, щоб уникнути затримок у проєкті. Відомі дослідження управління резервами в CCPM здебільшого були спрямовані на покращення ефективності цих практик.
Основна проблема моніторингу та управління резервами в графіках CCPM полягає в необхідності розробки ефективних підходів та методів для моделювання, моніторингу та управління резервами у проєктному плануванні.
Розглянемо обмеження відомих рішень:
• обмежена кількість емпіричних досліджень щодо практичної реалізації та ефективності методів моніторингу та управління резервами в реальних умовах проєктів;
• недостатньо досліджень щодо інтеграції сучасних технологій, таких як штучний інтелект або машинне навчання у моніторинг та управління резервами;
• недостатньо уваги приділяється розробці методологій, які можуть допомогти керівникам проєктів оцінювати, розподіляти та управляти резервами часу та витрат.
Отже, потрібні додаткові дослідження для розробки ефективних механізмів попередження проєктного управління про виникнення проблем під час виконання проєкту, які можуть негативно вплинути на терміни завершення проєкту. Ці механізми також повинні дозволяти динамічно оцінювати критичність завдань проєкту.
Інтеграція технології блокчейн в управління проєктами може покращити можливості планування та контролю проєктів. Блокчейн [2] – це розподілена база даних, яка ділиться між вузлами комп'ютерної мережі, забезпечує надійне збереження інформації та унеможливлює її підробку. Блокчейн може допомогти керівникам проєктів знизити витрати на моніторинг і контроль, підвищуючи загальну ефективність проєкту. Він також може покращити моніторинг виконання завдань за часом, дозволяючи кожному учаснику оновлювати свій прогрес у реальному часі без необхідності залучення координатора проєкту, зменшуючи витрати на вимірювання для контролю термінів виконання.
Блокчейн може запропонувати рішення для подолання обмежень у моніторингу та управлінні резервами за допомогою системи однорангової мережі. Блокчейн пропонує переваги для будь-якого проєкту, такі як цілісність процесів, відстежуваність, безпека та прискорення обробки даних. Використання блокчейну на етапі виконання проєкту може підвищити ефективність моніторингу та управління резервами, що, своєю чергою, покращить загальні результати проєкту.
У контексті CCPM, забезпечення цілісності процесу є важливим для підтримки точності та надійності даних про проєкт, залежностей завдань і розподілу ресурсів. Завдяки блокчейну цілісність процесу забезпечується за рахунок прозорої та незмінної системи запису дій проєкту, що запобігає несанкціонованим змінам і гарантує надійність важливої інформації про проєкт. Крім того, можливості блокчейну дозволяють легко відстежувати виконання завдань, використання ресурсів і діяльність критичного ланцюга, надаючи керівникам можливість ефективно контролювати прогрес і виявляти проблеми.
Отже, головною метою є створення платформи для підтримки моніторингу та управління резервами в CCPM за допомогою блокчейну та смарт-контрактів для підвищення стабільності та ефективності проєкту. Запропонована система (рисунок 1) спрямована на вирішення питання: як інтеграція блокчейн-технологій може покращити моніторинг та управління резервами в CCPM, щоб підвищити стабільність проєкту.
Рисунок 1. Рівні та модулі платформи
Використання блокчейну та смарт-контрактів дозволить спростити процес моніторингу та управління резервами, забезпечити автоматичні оновлення та ефективне відстеження витрат резервів. Це дасть можливість керівникам проєктів своєчасно виявляти відхилення, приймати коригувальні заходи та оптимізувати розподіл ресурсів на основі точних і актуальних даних.
Література
1. Kannan J., Chitra G. Critical chain over critical path in construction projects, Int. J. Eng. Manage. Res. 2017. 7 (1). 338–344.
2. Hazır N. A review of analytical models, approaches and decision support tools in project monitoring and control, Int. J. Proj. Manag. 2015. 33 (4). 808–815.