ЕЛЕКТРОННІ АГРАРНІ РОЗПИСКИ - ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ
13.11.2024 19:23
[2. Экономические науки]
Автор: Кібкало Ірина Володимирівна, аспірант, Державний біотехнологічний університет, м. Харків
Аграрна розписка сьогодні є універсальним інструментом фінансування для агробізнесу. Для аграріїв це можливість отримати кредитні ресурси під заставу майбутнього врожаю сільськогосподарської продукції на вигідних комерційних умовах. Для кредиторів, які надають фінансування українським аграріям, аграрна розписка є надійним способом забезпечити виконання зобов’язань виробниками сільськогосподарської продукції. Співпраця за аграрними розписками можлива з широким колом кредиторів, як в Україні, так і за її межами. Завдяки перевагам цього інструменту аграрні розписки сприяють формуванню довгострокових, прозорих та взаємовигідних відносин між усіма зацікавленими сторонами.
Слід підкреслити, що сільське господарство має ряд специфічних характеристик, зокрема сезонність господарської діяльності та її залежність від погодних умов і кліматичних факторів. Тому для ведення бізнесу в аграрному секторі сільськогосподарські виробники зазвичай потребують значних фінансових та інших ресурсів у весняний період, щоб підготуватися до нового сезону робіт.
Одним із найефективніших, прозорих і сучасних способів кредитування аграріїв є отримання ними фінансових коштів, продукції, товарів або послуг від своїх контрагентів з відстрочкою платежу, що оформлюється через аграрну розписку. Суть аграрних розписок полягає в спрощенні процесу кредитування для сільськогосподарських виробників.
З часу запровадження аграрних розписок як фінансового інструменту для аграріїв точаться дискусії щодо його удосконалення для розширення можливості залучення фінансування сільгоспвиробниками. Після початку повномасштабного вторгнення обмежене банківське кредитування, а також нестача власних грошових коштів стимулюють шукати альтернативні механізми залучення фінансування у аграрний̆ сектор, до прикладу, вже сьогодні спостерігаємо зростання обігу векселів [3].
Подальше розширення використання аграрних розписок може стати альтернативним механізмом, що спростить доступ виробників сільськогосподарської продукції до фінансових і товарних ресурсів. Водночас великі кредитори та учасники ринку займатимуться сек'юритизацією дебіторської заборгованості сільгоспвиробників. У контексті зростання кількості банкрутств, ризику окупації земельних територій сільгоспвиробників, втрати врожаю та інших загроз, електронна аграрна розписка разом із запропонованими інструментами примусового стягнення боргу, безумовно, захистять інтереси кредиторів і стануть основою для розвитку ринку капіталів в аграрному секторі.
22 лютого 2024 року ВРУ прийняла в цілому законопроєкт № 9266 "Про електронні аграрні розписки" [1]. Основна мета проекту - запровадження нового фінансового інструменту для кредитування сільськогосподарського виробництва.
Електронні аграрні розписки - це електронні документи, які підтверджують власність на аграрний товар, який зберігається або перебуває в обігу в аграрному ринку. Вони можуть бути використані для отримання кредиту або для здійснення різних фінансових операцій. Електронні аграрні розписки дозволяють аграрним товаровиробникам отримувати доступ до кредитів та інших фінансових послуг, покращуючи їхню фінансову стабільність та розвиток сільського господарства.
Електронна аграрна розписка, з точки зору правової природи, є документом, що підтверджує зобов'язальні відносини між особою, яка її видала, та особою, яка є її власником. Вона є самостійним об'єктом обігу на ринках капіталу, може бути предметом купівлі-продажу та інших правочинів, слугує джерелом отримання прибутку і виступає як різновид грошового капіталу. Іншими словами, аграрна розписка є неемісійним цінним папером, що передбачає законодавче регулювання.
Аграрна розписка може бути товарною або фінансовою [2].
У випадку видачі кредитору товарної аграрної розписки боржник зобов’язується в майбутньому поставити кредиторові агропродукцію, вид, якість і кількість якої визначено в аграрній розписці. Також в аграрній розписці визначаються умови поставки – місце та строк.
У випадку видачі кредитору фінансової аграрної розписки боржник зобов’язується сплатити кредиторові грошову суму. Розмір платежу визначається за погодженою сторонами формулою, прив’язану до цін на агропродукцію у визначеній кількості та якості.
З метою спрощення та зниження витрат на процес видачі, обігу та припинення електронних аграрних розписок у порівнянні з традиційними паперовими, законопроєкт пропонує, щоб електронні аграрні розписки існували у вигляді електронного документа в Реєстрі електронних аграрних розписок.
При цьому, під час видачі електронних аграрних розписок кредитору, який отримує цей цінний папір, потрібно буде самостійно проводити відповідні перевірки або покладатися на результати автоматизації роботи Реєстру електронних аграрних розписок та його інтеграції з іншими реєстрами.
Окрім видачі, індосаментів та погашення електронних аграрних розписок, ці процеси також відбуватимуться у співпраці з Реєстром електронних аграрних розписок та Національним депозитарієм України — без участі нотаріусів, але не безкоштовно. Процедури виконання зобов'язань за фінансовими електронними аграрними розписками також проходитимуть виключно через рахунки Національного депозитарію України: замість прямого перерахування суми зобов’язання з рахунку боржника на рахунок кредитора, боржники за електронними аграрними розписками будуть переказувати кошти на рахунок Національного депозитарію України, який потім здійснить їх перерахування кредиторам.
У умовах війни та блокади українських портів росією, що призводить до зменшення доходів аграрних підприємств, основною проблемою для українських аграріїв стало отримання фінансування для збереження, відновлення та розвитку виробництва. Цей законопроєкт має на меті вирішення цієї проблеми шляхом впровадження електронних аграрних розписок, які є неемісійними цінними паперами. Водночас, законопроєкт не скасовує дію Закону України «Про аграрні розписки», тому традиційні паперові аграрні розписки залишаться в обігу.
Прийняття цього законопроєкту сприятиме розширенню доступу виробників сільськогосподарської продукції до кредитів, збільшить кількість кредиторів, готових фінансувати агросектор, а також знизить витрати на отримання фінансування.
Крім того, законопроєкт регулює важливі умови виконання зобов'язань частинами, надаючи кредитору право стягнення заборгованості за невиконану або неналежно виконану частину зобов'язання, що визначається електронною аграрною розпискою. Це відбуватиметься в безспірному порядку на основі нового виконавчого документа – спеціальної виписки з Реєстру електронних аграрних розписок, а також достатнього підтвердження безспірності. Таким чином, законопроєкт створює відповідне правове середовище для видачі багаторічних розписок, виконання яких буде здійснюватися частинами протягом кількох маркетингових періодів.
Електронні аграрні розписки будуть існувати лише в бездокументальній формі, як записи в реєстрі та на рахунку. Усі операції з ними здійснюватимуться виключно з відображенням результатів у балансі підприємств. Для порівняння, "традиційні" аграрні розписки, які отримуються без наміру виконати зафіксоване в них безумовне зобов'язання, можуть бути відображені на позабалансовому рахунку підприємства і не впливають на фінансовий результат ані боржника, ані кредитора.
Електронні аграрні розписки мають кілька переваг в порівнянні з традиційними паперовими документами. Розглянемо деякі з них:
1. Ефективність. Електронні аграрні розписки дозволяють швидко та зручно здійснювати обмін даними та інформацією між учасниками ринку.
2. Економія часу та грошей. Замість традиційного офлайн процесу підписання або обміну документів, електронні розписки можна легко підписати та обміняти онлайн, що заощаджує час та гроші.
3. Безпека. Електронні аграрні розписки забезпечують вищий рівень безпеки та конфіденційності інформації, оскільки можуть бути зашифровані та захищені від несанкціонованого доступу.
4. Екологічна стійкість. Використання електронних аграрних розписок сприяє зменшенню використання паперу та інших ресурсів, що допомагає зберегти навколишнє середовище.
Таким чином ці переваги роблять електронні аграрні розписки привабливим та зручним інструментом для сучасних сільськогосподарських угод та операцій.
Література
1. Законопроєкт "Про електронні аграрні розписки" від 22.02.2024 № 9266. URL: https://www.rada.gov.ua/news/razom/246828.html
2. Аграрні розписки в Україні: використання, переваги і ризики. URL: https://dlf.ua/ua/agrarni-rozpiski-v-ukrayini-vikoristannya-perevagi-j-riziki/
3. Електронна аграрна розписка: чого очікувати аграріям від нової законодавчої ініціативи. URL:https://mind.ua/openmind/20258057-elektronna-agrarna-rozpiska-chogo-ochikuvati-agrariyam-vid-novoyi-zakonodavchoyi-iniciativi
______________________________
Науковий керівник: Олійник Таміла Іванівна, доктор економічних наук, професор кафедри менеджменту, бізнесу і адміністрування, Державний біотехнологічний університет, м. Харків