ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА «ІНДУСТРІЇ 4.0 ТА 5.0» - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2011

ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА «ІНДУСТРІЇ 4.0 ТА 5.0»

05.11.2024 18:41

[2. Экономические науки]

Автор: Красношапка Андрій Вікторович, аспірант другого року навчання, спеціальність 073 «Менеджмент», Державний торговельно-економічний університет, Україна; Фокіна-Мезенцева Катерина Володимирівна, доктор економічних наук, професор кафедри міжнародного менеджменту, Державний торговельно-економічний університет, Україна


ORCID: 0009-0000-9922-6816  Красношапка А.В.

ORCID: 0000-0003-2177-987X  Фокіна-Мезенцева К.В.

Глобальні еволюційні зміни у світі диктують нові умови та вимагають над швидкої реакції від суб’єктів економічної діяльності. На сьогодні бізнес не може орієнтуватися на норми та правила, методологію, яка була визначена десятиліття тому. Четвертий етап промислової революції, який ще називають «Промисловою інтернет-революцією» розпочався лише на початку XXI століття, однак вже від початку 20-х. рр. фактично необхідно констатувати початок наступного етапу - «Індустрії 5.0» [1], яка має свої особливості та принципові відмінні риси у порівнянні з попереднім етапом. Дослідження та врахування зазначених карколомних зрушень є життєво необхідним яке для представників традиційного бізнесу, так і особливо для стартап-проєктів, які є значно більш вразливими до змін. Саме тому питання аналізу та формування порівняльної характеристики «Індустрій 4.0 та 5.0» є наскільки важливим та актуальним.

«Індустрія 4.0» - це революційна концепція, яка змінила традиційний спосіб ведення бізнесу та взаємодії з клієнтами, постачальниками та партнерами. Безпрецедентний технологічний прогрес екзистенційно змінює та водночас прискорює сучасні галузі промисловості. «Індустрія 4.0» має на меті забезпечити тотальний рівень цифрової трансформації, мережевої взаємодії, автоматизації бізнес-процесів, в тому числі автономне прийняття рішень застосуванням штучного інтелекту (ШІ). [2] З цією концепцією тісно пов'язані такі терміни, як «Розумний завод» («Smart Factory») та «Інтернет речей» («Internet of Things»).

Однак, незважаючи на те, що «Індустрія 4.0» мала значний вплив на операційну діяльність, забезпечила ряд переваг та здобутків, водночас вона не змогла розв’язати виклики з якими зіштовхується глобальне суспільство. Проблеми, першоджерела яких ведуть ще до перших етапів Промислової революції, а саме екологічні проблеми, як зміна клімату, забруднення океанічних вод. Крім того, з одного боку вічні питання, з іншого ті, які отримали нові барви та здобули додаткову увагу саме в нинішню епоху як соціальна нерівність та людиноцентризм. Таким чином, попри все ще значне зосередження ряду підприємств та країн на «Індустрії 4.0», дедалі більше поглядів зосереджено за межі її горизонту, у бік «Індустрії 5.0» та майбутнього нового глобального порядку денного. 

Осмислення теоретичного базису концепції «Індустрії 5.0» хоч і не є остаточно сформованим, однак має чітке підґрунтя у вигляді основоположних елементів: орієнтованість на людину, сталість і стійкість (human-centricity, sustainability and resilience) [3]. Дана відкрита концепція визнає здатність промисловості досягати суспільних цілей, що виходять за межі створення робочих місць, зростання та прибутковості, для набуття статусу стійкого джерела процвітання, водночас змушуючи виробництво поважати екологічну компоненту діяльності та ставлячи добробут працівників в центрі виробничого процесу.

Таким чином, порівняльна характеристика описаних етапів промислової революції може бути представлена наступним чином (таблиця 1). З таблиці можна зробити висновки, що п’ятий етап не нівелює та не відкидає значних досягнень попередника. Він є швидше його органічним продовженням, у якому втілюються нові тенденції та еволюційні складники. Фактично у всіх характеристиках відображено втілення основоположних елементів «Індустрії 5.0», а саме орієнтованість на людину, сталість і стійкість. Дотримання даних принципів є запорукою успішного бізнесу та стартап-проєкту не лише сьогодні, а і в майбутньому.

Таблиця 1.

Порівняння «Індустрії 4.0» та «Індустрії 5.0»




Складено автором на основі [3-6]

Перехід від «Індустрії 4.0» до «Індустрії 5.0» означає зміну парадигми в бік більш сталого, орієнтованого на людину та стійкого промислового майбутнього. Узгоджуючи технологічні інновації з суспільними та екологічними потребами, «Індустрія 5.0» прокладає шлях до сталого процвітання для всіх учасників економічної системи. Зацікавлені сторони, які прагнуть успіху в довгостроковій перспективі і які ще не досягли цього, сприйматимуть це бачення і будуть працювати над його реалізацією. Враховуючи всі переваги та здобутки «Індустрії 4.0», необхідно констатувати, що перехід до наступного етапу промислової революції неминучий. Саме тому для традиційного бізнесу та зокрема для стартап-проєктів необхідно зважати на його особливості та відповідати викликам сьогодення.

Список використаних джерел

1. Industry 5.0. European Commission. Веб сайт. URL: https://research-and-innovation.ec.europa.eu/research-area/industrial-research-and-innovation/industry-50_en . (дата звернення: 20.10.2024).

2. M. Golovianko, V. Terziyan, V. Branytskyi, D. Malyk Industry 4.0 vs. Industry 5.0: Co-existence, Transition, or a Hybrid. Procedia Computer Science Volume 217, 2023, Pages 102–113. ScienceDirect. URL: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877050922022840#cebibl1.  (дата звернення: 20.10.2024).

3.  M. Breque,  L. De Nul, A. Petridis Industry 5.0. Towards a sustainable, human-centric and resilient European industry. Directorate-General for Research and Innovation (European Commission). Publications Office of the European Union. Веб сайт. URL: https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/468a892a-5097-11eb-b59f-01aa75ed71a1/. (дата звернення: 20.10.2024).

4. The path from Industry 4.0 to Industry 5.0. ATOSS. Веб сайт. URL: https://www.atoss.com/en/insights/blog/from-industry-4-0-to-industry-5-0. (дата звернення: 20.10.2024).

5. Industry 5.0 vs. Industry 4.0. Mecalux, S.A. 05.09.2023. Веб сайт. URL: https://www.mecalux.com/blog/industry-4-0-vs-industry-5-0 (дата звернення: 20.10.2024).

6. M. Weckman Transitioning from Industry 4.0 to Industry 5.0. SimAnalytics Oy. 19.02.2024. Веб сайт. URL: https://simanalytics.com/insights/transitioning-from-industry-4.0-to-industry-5.0. (дата звернення: 20.10.2024).

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення