ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ В ПІДПРИЄМСТВАХ АГРАРНОГО СЕКТОРУ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2011

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ В ПІДПРИЄМСТВАХ АГРАРНОГО СЕКТОРУ

11.09.2024 15:58

[2. Экономические науки]

Автор: Лазаріді Максим Миколайович, аспірант, Національний університет біоресурсів і природокористування України, м. Київ



В умовах ринкової економіки запорукою конкурентоспроможності підприємства є раціональне управління та ефективне використання фінансових ресурсів. В зв’язку з пандемією Covid19 та повномасштабним вторгненням рф підприємства аграрного сектору зазнали значних втрат та функціонують в умовах нестабільності, що вимагає використання сучасних форм і методів управління фінансовими ресурсами. Цей процес тісно пов'язаний з обліково-аналітичним забезпеченням діяльності підприємств.

Формуванням теоретичних основ обліково-аналітичного забезпечення управління фінансовими ресурсами підприємств агарного сектору займається ряд українських та зарубіжних вчених-економістів [1-5].

Універсальним інструментом підготовки та відображення інформації про діяльність і стан підприємства є система бухгалтерського обліку. Процес трансформації облікової інформації у інформаційний продукт відбувається відповідно до управлінських запитів користувачів. Сполучною ланкою виступає аналітичне обґрунтування, що сприяє виявленню вузьких місць та детальному аналізу діяльності підприємства, в тому числі щодо використання фінансових ресурсів [3]. В результаті встановлюється відповідність внутрішніх ресурсів стратегії розвитку підприємства та потребам ринку.

Тобто, обліково-аналітичне забезпечення включає сукупність інформації про зовнішнє та внутрішнє середовище аграрних підприємств.

Вчені-економісти Пуцентейло П., Довбуш А., Бінчаровська Т., Гомотюк В. вважають, що «Обліково-аналітичне забезпечення – це система, що базується на бухгалтерській інформації, що включає оперативні дані та використовує результати економічного аналізу» [5].

Згідно визначення О.Д. Гудзинського, обліково-аналітична система – це «інтегрована система прийомів обліково-аналітичного забезпечення менеджменту шляхом здійснення специфічних внутрішньосистемних і загальносистемних функцій» [1]. 

На думку Завитій О.П. «Аналітичне управління проводиться на глибокому рівні, має можливість доступу до всієї бухгалтерської інформації, включаючи дані первинного обліку, має можливість засобами оперативного обліку забезпечити збір будь-яких доступних відомостей про діяльність підприємства» [2]. 

Невизначеність функціонування підприємств аграрного сектору викликана мінливістю зовнішнього середовища вимагає оперативного реагування, що, відповідно, повинно базуватися на релевантній інформації та системному характері обліково-аналітичного забезпечення управління.

Отже основою обліково-аналітичного забезпечення управління фінансовими ресурсами в аграрних підприємствах є обліково-аналітична інформація, яка повинна відповідати ряду критеріїв, а саме – повнота, доступність, точність, адресність, адаптивність, адекватність, доцільність, порівнянність та рентабельність. 

Відповідно до наведених критеріїв слід виділити основні функції обліково-аналітичної системи управління фінансовими ресурсами: інформаційна (забезпечення інформацією про фінансовий стан підприємства, вплив ключових загроз тощо); аналітична (дослідження динаміки і причин зміни індикаторів рівня фінансової стабільності, прогноз на майбутнє, розрахунок ризиків, стратегічний аналіз тощо); контрольна (забезпечує контроль за ефективністю управління фінансовими ресурсами); превентивна (недопущення, запобігання виникненню несприятливого, кризового стану, попередження загроз).

Виходячи зі змісту проведеного дослідження, можемо зробити висновок, що обліково-аналітичне забезпечення управління фінансовими ресурсами підприємств аграрного сектору – це складний багатоступеневий процес щодо збору, обробки та аналізу управлінської та фінансової інформації в обсязі та якості, необхідної для прийняття ефективних управлінських рішень.

Література 

1. Гудзинський О.Д., Кірейцев Г.Г., Пахомова Т.М. Теоретичні аспекти формування обліково-аналітичного механізму менеджменту. Облік і фінанси АПК. 2008.  № 3. С. 89-93.

2. Завитій О.П. Роль фінансової діагностики в діяльності підприємства. Інститут бухгалтерського обліку, контроль та аналіз в умовах глобалізації. 2021. Випуск 1-2. С.33-41.

3. Кононова І. В. Адаптація національних стандартів до міжнародних стандартів фінансової звітності. Глобальні та національні проблеми економіки / Миколаївськ. нац. ун-т ім. В. О. Сухомлинського. 2015. Вип. 5. С. 1054–1057.

4. Пуцентейло П., Гуменюк О. Інформаційне забезпечення аналітичної діяльності в управлінні підприємством. Інститут бухгалтерського обліку, контроль та аналіз в умовах глобалізації. 2019. Випуск 1-2. С. 74-82.

5. Пуцентейло П., Довбуш А., Бінчаровська Т., Гомотюк В. Сучасні технології бізнес-аналітики як інструмент для підвищення бізнес-комунікацій компанії. Інститут бухгалтерського обліку, контроль та аналіз в умовах глобалізації. 2022. Випуск 1-2. С. 29-40.

__________________

Науковий керівник: Воляк Леся Романівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри статистики та економічного аналізу, Національний університет біоресурсів і природокористування України



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення