ВПЛИВ ТНК ЄС НА ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2011

ВПЛИВ ТНК ЄС НА ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ

26.08.2024 16:48

[2. Экономические науки]

Автор: Рацин Ігор Ігорович, аспірант кафедри міжнародних економічний відносин, ДВНЗ «Ужгородський національний університет»; Брензович Катерина Степанівна, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри міжнародних економічний відносин, ДВНЗ «Ужгородський національний університет»


Діяльність ТНК, що базуються у ЄС, є важливим фактором, що створює можливості для розвитку та європеїзації економіки нашої держави. Транснаціональні корпорації (ТНК) Європейського Союзу відіграють ключову роль в інтеграції України в європейський економічний простір, сприяючи модернізації національної економіки, залученню прямих іноземних інвестицій, стимулюючи розвиток малого та середнього бізнесу через створення нових ринків і можливостей для партнерства [1]. Таким чином, розвиток економіки України може бути більш стрімким за рахунок надходження іноземного капіталу. Також, зросте вплив України та української економіки на міжнародному ринку що дозволить покращити загальні позиції країни на глобальній політичній арені.

В умовах геополітичних змін та економічних викликів, роль ТНК ЄС у розвитку економіки України набуває особливої актуальності. Дослідження впливу цих корпорацій дозволяє оцінити перспективи та ризики, пов'язані з їх діяльністю на території України [2]. Зокрема в контексті війни в Україні, роль ТНК ЄС у розвитку економіки України набуває особливої актуальності. Військові дії впливають на економічну стабільність, змушуючи як український уряд, так і міжнародні корпорації переглядати стратегії співпраці. В цих умовах аналіз впливу ТНК дозволяє оцінити не лише перспективи та ризики, пов'язані з їх діяльністю на території України, але й можливості для підтримки економіки країни через зміцнення зв'язків із європейськими корпораціями. Стратегія посилення присутності європейських ТНК допоможе підтримувати економіку України та запобігти створенню дефіциту робочих місць на ринку праці.

Узагальнюючи аналіз переваг від діяльності європейських ТНК для економіки України, проведений у дослідженнях [3-7], можна констатувати:

1. ТНК ЄС забезпечують притік іноземного капіталу, що сприяє розвитку ключових секторів економіки, таких як енергетика, транспорт, сільське господарство та ІТ. Наприклад, компанії з Німеччини, Франції та Італії є серед провідних інвесторів у цій галузі. Галузь ІТ відіграє провідну роль в Україні тому цей фактор є одним з ключових.

2. Завдяки присутності ТНК, Україна має доступ до новітніх технологій та управлінських практик, що підвищує ефективність виробництва та конкурентоспроможність української продукції на міжнародних ринках. Використання досвіду та капіталу іноземних колег допоможе у розвитку внутрішнього ринку країни. 

3. ТНК сприяють підвищенню рівня життя через створення високооплачуваних робочих місць та підвищення стандартів праці, особливо в регіонах з низьким рівнем зайнятості. Це допоможе уникнути кризи на ринку праці країни.

4. Співпраця з ТНК ЄС відкриває можливості для українських підприємств виходити на міжнародні ринки, покращувати свою продукцію та послуги через взаємодію з провідними корпораціями. Проте, присутність ТНК може призвести до витіснення місцевих компаній з ринку через високу конкуренцію або створення монополістичних умов на певних ринках. Щоб цього не допустити потрібно проводити політику державної підтримки національного ринку що буде розглянути нижче.

5. Національні компанії змушені адаптуватися до високих стандартів, встановлених ТНК, що вимагає інвестицій у модернізацію, але водночас підвищує загальну якість виробленої продукції та послуг. Таким чином, це сприяє розвитку конкуренції на національному ринку та збільшить конкурентоспроможність українських компаній на міжнародному ринку. 

6. ТНК інвестують в інфраструктурні проекти, що покращує транспортні та логістичні можливості країни. Це, в свою чергу, стимулює економічну активність та сприяє розвитку регіонів. Розвиток інфраструктури стане одним з ключових напрямків у післявоєнний період країни.

7. Завдяки діяльності ТНК, Україна активно інтегрується в європейський культурний простір, що сприяє зростанню міжнародного співробітництва та обміну знаннями. Багато ТНК ЄС впроваджують екологічно відповідальні практики, що сприяє покращенню екологічної ситуації в Україні, проте іноді можуть виникати конфлікти між економічними інтересами та екологічними вимогами.

Тим не менш, надмірна залежність від іноземних корпорацій може призвести до втрати економічної незалежності та появи зовнішнього впливу на внутрішню політику України. Шляхом «захоплення» внутрішнього ринку, існує ризик, що ТНК та країни їх походження зможуть впливати на внутрішню політику країни, адже отримають більше економічних важелів. Також існує ризик того, що значні прибутки ТНК можуть бути виведені з України, що вплине на стабільність національної економіки [8]. Інвестиції ТНК можуть бути зосереджені лише в окремих регіонах, що призведе до посилення регіональних диспропорцій. В таких випадках буде неможливим пропорційний розвиток внутрішньої економіки , що може призвести до занепаду окремих регіонів, які не отримають економічних дивідендів від іноземного капіталу, що, в свою чергу, може привести до збільшення державного дотування таких регіонів.

Україні варто активно розширювати співпрацю з ТНК ЄС у галузях, які мають стратегічне значення для національної економіки, таких як енергетика, транспорт, сільське господарство та високі технології [9]. Співпраця з європейськими ТНК у галузі енергетики є критично важливою для України, особливо в умовах війни, яка спричинила значні пошкодження енергетичної інфраструктури країни. ТНК ЄС, такі як  наприклад «Siemens» та «Enel», можуть забезпечити модернізацію та відновлення української енергетичної системи, що включає інтеграцію відновлюваних джерел енергії, модернізацію електромереж та розвиток технологій енергозбереження. Це допоможе вирішити проблему енергетичного дефіциту, яка виникла через бойові дії на території країни, та забезпечити енергетичну стабільність, що створить можливості для сталого розвитку та відновлення галузі. Впровадження передових технологій, модернізація інфраструктури та інтеграція у європейські ринки сприятимуть підвищенню конкурентоспроможності України на міжнародній арені та забезпечать стійке економічне зростання в умовах глобальних викликів.

Тим не менш, необхідно посилювати правове регулювання діяльності ТНК з метою мінімізації негативних впливів та максимізації економічної вигоди для країни [10]. Український уряд повинен розробити заходи для підтримки національних підприємств, зокрема через фінансові інструменти та програми стимулювання інноваційної діяльності, що можуть включати в себе зменшення податкових навантажень у відповідних галузях для місцевих підприємств, розвиток системи грантів та інших економічних стимулів, створення системи квотування для певної кількості національних підприємств у регіоні та інше.

Література

1. Золотарьова Д., Манаєнко І. Вплив транснаціональних корпорацій на національну економіку України. URL: http://conf.management.fmm.kpi.ua/proc/article/view/181149 (дата звернення: 20 серпня 2024 р.).

2. Ліщинська Л.Б., Сіденко Л.Ю. Формування ефективної інвестиційної політики України. URL: http://www.rusnauka.com/35_OINBG_2010/Economics/74647.doc.htm (дата звернення: 19 серпня 2024 р.).

3. Дугієнко Н.О. ТНК в Україні: Діяльність та вплив на економіку. Інфраструктура ринку. 2020. 48. URL: http://www.market-infr.od.ua/journals/2020/48_2020_ukr/5.pdf   (дата звернення: 15 серпня 2024 р.).

4. Основні інвестори в Україну. Звіт про прямі іноземні інвестиції в Україну в 2019 році. Держкомстат України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 20 серпня 2024 р.).

5. Салатюк Н.М. Економічні наслідки та проблеми функціонування ТНК в Україні в умовах глобалізації світової економіки. Глобальні та національні проблеми економіки. 2017. Вип.17. С.23-26. URL: http://www.global-national.in.ua/archive/17-2017/7.pdf (дата звернення: 3 серпня 2024 р.).

6. Європейський інвестиційний план для України. Ukraine Facility, 2023 URL: Ukraine Facility Plan (me.gov.ua) (дата звернення: 3 серпня 2024 р.).

7. Іванова М.О. Вплив ТНК на розвиток економіки України: переваги та недоліки. Європейський вектор економічного розвитку. 2014. № 2 (17). URL: https://eurodev.duan.edu.ua/images/PDF/2014/2/11.pdf   (дата звернення: 17 серпня 2024 р.).

8. Статистика прямих іноземних інвестицій в Україну. URL: https://index.minfin.com.ua/ua/economy/fdi/ (дата звернення: 19 серпня 2024 р.).

9. Тодощук А.В. Україна в інтеграційних процесах: ризики та переваги. Молодий вчений. 2017. №5(45). URL: http://molodyvcheny.in.ua/files/journal/2017/5/168.pdf  (дата звернення: 15 серпня 2024 р.).

10. Гевлич Л.Л., Гевлич І.Г. Державна підтримка вітчизняного малого бізнесу: стан та перспективи. Економіка і суспільство. 2017. №11. URL: https://economyandsociety.in.ua/journals/11_ukr/11.pdf  (дата звернення: 20 серпня 2024 р.).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2025

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021



Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукова спільнота - інтернет конференції

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Інформаційне суспільство: технологічні, економічні та технічні аспекти становлення